Cinsel organlarda-pelviste ağrı/içe girme bozukluğu olan kadınların profilleri
The profiles of women with 'genito-pelvic pain disorder/ penetration disorder (GPPD)'
- Tez No: 437567
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaçlar:“Cinsel Organlarda-Pelviste Ağrı/Içe Girme Bozukluğu (COPA/İGB)”tanısı alan kadınlarda, hastalığın etiyolojik ve tanımlayıcı özelliklerini belirlemeyi amaçladık. Bu kadınların sosyal ve demografik bilgileri, kişilik özellikleri, cinsel inanışları, benlik saygıları, cinsel doyumları, cinsel isteksizlikleri, çocukluk çağı travmaları ve depresif duygulanım durumları sağlıklı kadınlarla karşılaştırılarak detaylı bir tanımlama sunulması hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmanın örneklemi DSM-V'e göre COPA/İGB tanısı olan 18-45 arasında olan hastalardan, karşılaştırma denekleri sosyodemografik özellikleri hasta grupları ile benzer, geçmişte vajinismus ve disparoni gibi cinsel sorun belirtmeyen kişilerden seçilmiştir. Tüm katılımcılardan tarafımızca oluşturulan sosyodemografik/klinik formu ve cinsel mitler ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Soru Listesini (ÇÇRTSL-53)) doldurmaları istenmiştir. Bulgular: COPA/İGB olan kadınlar için ortalama yaş 29.8 yıl olup, %75'i lise ve üstü eğitim almıştır. Sosyoekonomik açıdan gelişmiş bir bölgede doğanların oranı %65.3 idi. Yaş ve eğitim düzeyleri benzer olmasına rağmen COPA/İGB olan kadınların %39.6'sı, sağlıklı kadınların %14'ü çalışmıyordu (p=0.027). Kişilerin birlikte yaşadıkları ailenin aylık toplam kazancı göz önünde bulundurulduğunda, yoksulluk oranları COPA/İGB ve kontrol grubu için sırasıyla %36.7 ve %16.3 bulundu (p=0.001). Anne-baba cinsel ilişkisine şahit olma oranı COPA/İGB olan kadınlarda daha yüksekti (sırasıyla %25'e karşı %10, p=0.050). COPA/İGB olan kadınlarda babanın anneye şiddet uygulama sıklığı daha yüksekti (%34.7'ye karşı %14.0, p=0.039). COPA/İGB olan kadınlarda ve kontrol grubunda karşı cinsle ilk yakınlaşma yaşı 20'den fazla olanların oranı sırasıyla %51.1'e karşı %32 idi (p=0.05).
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to determine the etiologic and descriptive characteristics of women with“Genito-Pelvic Pain Disorder/ Penetration Disorder (GPPD)”. We intended to compare the social and demographic data, personality characteristics, sexual beliefs, self-esteem, sexual satisfaction, sexual drive, childhood trauma, and depressive mood of these women to the healthy females. Material and Methods: The study sample included women who were 18-45 years old and diagnosed with GPPD according to DSM-V criteria. The control group was recruited among females, who had a similar socio-demographic profile and no current or previous history of vaginismus and dyspareunia. All participants were requested to fill socio-demographic/clinical data collection form and sexual myth questionnaire, which was generated by the investigators, as well as Rosenberg Self-Esteem Scale, Arizona Sexual Experiences Scale, Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction, Minnesota Multiphasic Personality Inventory (MMPI), and Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-53). Results: The mean age was 29.8 years for patients with GPPD. Almost 75% of them was a high school or university graduate. 65.3% of patients was born in developed areas of Turkey. Although groups were well-matched in terms of age and educational level, unemployment rates were 39.6% vs 14% in women with GPPD and healthy females, respectively (p=0.027). Considering the family incomes, poverty rates were 36.7% vs 16.3%, respectively (p=0.001). More participants in GPPD group witnessed parental sexual intercourse (25% vs 10%, respectively, p=0.050). The parental physical assault committed by the father against the mother was more prevalent in females with GPPD (34.7% vs 14.0%, respectively, p=0.039). The first sexual relationship with males occurred after the age of 20 in 51.1% of GPPD and 32% of control groups (p=0.05).