Cinsel organlarda-pelviste ağrı ve içe girme bozukluğu olan kadınlarda duygusal şemaların ve üst bilişlerin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Comparison of the emotional schema and metacognition in women with genito-pelvic pain/penetration disorder and the healty women
- Tez No: 501731
- Danışmanlar: DR. ÖZGE ŞAHMELİKOĞLU ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
CİNSEL ORGANLARDA-PELVİSTE AĞRI VE İÇE GİRME BOZUKLUĞU OLAN KADINLARDA DUYGUSAL ŞEMALARIN VE ÜST BİLİŞLERİN SAĞLIKLI KONTROLLERLE KARŞILAŞTIRILMASI Dr. Gülşen TEKSİN ÜNAL AMAÇ: Bilişlerin ve şemaların incelenmesinin cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde önemli olabileceğini gösteren çalışmalar vardır. Bu çalışmanın amacı Cinsel Organlarda-Pelviste Ağrı ve İçe Girme Bozukluğu (COPAİGB) olan kadınlarla sağlıklı kadınların; üst bilişler ve duygusal şemalar açısından kaşılaştırılmasıdır. YÖNTEM: Psikiyatri polikliniklerine başvuran çalışmanın içleme ve dışlama ölçütlerine uyan 135 COPAİGB olan kadın ve 136 sağlıklı kadın çalışmaya dahil edilmiş olup sosyodemografik veri formu, SCID-1, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği Kadın Formu, Vajinal Penetrasyon Biliş Ölçeği (VPBÖ), Üst Biliş Ölçeği (ÜBÖ), Leah Duygusal Şema Ölçeği, Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği ve Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE EMOTIONAL SCHEMA AND METACOGNITION IN WOMEN WITH GENITO-PELVIC PAIN/PENETRATION DISORDER AND THE HEALTY WOMEN Dr. Gülşen TEKSİN ÜNAL OBJECTIVE: There are studies showing that evaluation of cognitions and schemas might be important in treatment process of sexual disorders. The aim of this study is to compare meta-cognitions and emotional schemas of women with Genito-Pelvic Pain/Penetration Disorder (GPPPD) and the health women. METHODOLOGY: 135 GPPPD women who applied to psychiatric clinics and met the criteria of study, and 136 healthy women were included in the study. Evaluations were made according to sociodemographic data form, SCID-1, The Golombok-Rust Inventory of Sexual Satisfaction, Vaginal Penetration Cognition Questionnaire, Metacognitions Questionnaire, Leah Emotional Schema Scale, Hamilton Anxiety Rating Scale and Hamilton Depression Rating Scale.