Yapıştırma simanının renginin güncel monolitik CAD/CAD restorasyonların sonuç rengi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of luting cement color on the final color of current CAD/CAM monolithic all ceramic restorations
  1. Tez No: 437582
  2. Yazar: AHMET SERKAN KÜÇÜKEKENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; farklı renk ve yapıdaki yapıştırma simanlarının güncel monolitik Cad/Cam restorasyonların sonuç rengine olan etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Altı farklı yapıdaki A2 renk Cad/Cam bloklardan (Vitabloc Mark II, IPS e.max CAD HT, inCoris TZI, Vita Suprinity HT, Lava Ultimate, Vita Enamic), boyutları 14×12×1,5 mm olacak şekilde her grup için 10' ar tane olmak üzere toplam 60 örnek elde edildi. Örneklerin siman uygulamadan önce ilk renk ölçümleri spektrofotometre cihazıyla ölçülerek CIE Lab renk sisteminde kaydedildi. A1, A3O, B0.5, translusent renklerdeki RelyX Ultimate simandan ve A2, A30, translusent renklerdeki RelyX U200 simandan her grup için 10' ar tane olmak üzere 14×12×1,5 mm boyutunda toplam 70 örnek hazırlandı ve seramik örneklere optik olarak bağlandıktan sonra ikinci renk ölçümleri yapıldı. Renk farklılıkları (ΔE) hesaplanarak üç yönlü Varyans Analizi (Anova) ve Tukey HSD testi ile istatistiksel analizleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the optical properties of luting cements effects on the final color of current Cad/Cam monolithic all ceramics. Material and Metod: Six types of Cad/Cam all ceramic blocks with A2 shade (Vitabloc Mark II, IPS e.max CAD HT, inCoris TZI, Vita Suprinity HT, Lava Ultimate, Vita Enamic) were sectioned to have totally 60 ceramic samples (14×12×1.5 mm). First color measurements were performed with a spectrophotometer without cement samples and recorded as CIE Lab color system. A1, A3O, B0.5, translucent RelyX Ultimate and A2, A30, translucent shades RelyX U200 samples (14×12×1.5 mm) were prepared totally 70 samples. Optically connected to the ceramic and second color measurements were performed. Color differences were calculated and statistically analyzed with three way Variance Analyses (Anova) and Tukey HSD tests.