Temel hareket becerilerinin gelişimine bilgisayar destekli eğitimin etkisi
The effect of computer aided education on the development of basic movement skills
  1. Tez No: 437591
  2. Yazar: MEHMET İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Spor, Science and Technology, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; çocuk oyunlarının yer aldığı, geleneksel ve bilgisayar destekli öğretim yöntemlerinin temel hareket beceri gelişimine etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Araştırmaya beş-altı yaş grubu 55 (22 erkek, 33 kız) ilkokul birinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Geleneksel (GEG), bilgisayar destekli (BDEG) ve kontrol (KG) olmak üzere üç grup oluşturulmuştur. Deney gruplarına sekiz haftalık iki farklı eğitim programı uygulanmıştır. Temel hareket beceri düzeyleri Büyük Kas Becerilerini Ölçme Testi (BÜKBÖT) ile belirlenmiştir. Hesaplamalar için IBM SPSS 21 yazılımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to investigate the effect of traditional and computer aided education methods including children's games on the development of basic movement skills. Material and Method: Primary school first grade students aged 5-6 (22 boys, 33 girls) are included in the study. Three groups have been formed as the traditional group (TG), computer aided group (CAG) and control group (CG). Two different eight week training programs have been applied to the experimental groups. Basic movemet skill levels have been determined by the Test of Gross Motor Development (TGMD). IBM SPSS 21 software program has been used fo the calculations.