Üriner inkontinansı olan yaşlı kadınlarda uyku ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
To evaluate of sleep and life quality of the old women over 65 years old with urinary incontinence
  1. Tez No: 437604
  2. Yazar: TUBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu araştırma Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine kadın hastalıkları problemleri nedeniyle başvuran, üriner inkontinans problemi olan yaşlı kadınların uyku ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: İlişki arayan tanımlayıcı araştırma ilkelerine uygun olarak araştırma kapsamına 15 Aralık 2014 – 15 Mart 2015 tarihleri arasında polikliniğe başvuran, 65 yaş üzeri olan 140 kişi alınmıştır. Araştırmanın verileri, Üİ olan yaşlı kadınların tanıtıcı bilgilerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”, yaşam kalitesini değerlendirmek amacı ile“Üriner İnkontinanslı Hasta Yaşam Kalitesi Anketi”ve uyku kalitelerini değerlendirmek amacıyla“PITTSBURG Uyku Kalitesi Anketi”kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS'de nonparametrik testlerden Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis Varyans analizi ile test edilmiştir. Bulgular: Yaş ortalaması 70,364,14 olduğu bulunmuştur. Çalışmada üriner inkontinansı olan yaşlı kadınların uyku kaliteleri puan ortalaması 63,5511,84, toplam Üriner İnkontinanslı Hasta Yaşam Kalitesi Anketi puan ortalaması 61,6613,56 tespit edildi. Yaşlı kadınların %89,3'ünün uyku kalitesi kötü olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim:It was made to exiamine changes in sleep and life quality of the old women with ürinary incontinence who applied to Obstetrics Polyclinic of Samsun Ondokuz Mayıs University due to the gynecological problems. Material and Method: In accordance with the investigation principles of descriptive looking for relationship, 140 people over 65 years old who applied to the polyclinic in the date interval of 15 December 2014 – 15 March 2015 constitute the investigation scope. The data of the research was collected using the ''Personal Information Form'' including elderly women's with ürinary incontinence identifying informations, In order to assess quality of life 'The Patient's –with Incontinence Quality of Life Scale' and in order to asses quality of sleep; 'PITTSBURG Sleep Quality Survey'. The datas were prepared using the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis Variance Analysis test from nonparametric tests in SPSS program. Results: Found that the average age is 70.364.14. The older women's -with ürinary incontinence - average score of sleep quality is 63.5511.84, was determined-total The Patient's –with Incontinence Quality of Life Scale average score is 61.6613.56.