Acil serviste çalışan hemşirelerin tıbbi hataya eğilimlerini ve tutumlarını etkileyen faktörler
The factors affecting the attitudes and tendencies of the nurses working at emergency towards medical errors
- Tez No: 437614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Acil serviste çalışan hemşirelerin tıbbi hataya eğilimlerini ve tutumlarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla kesitsel bir araştırma olarak planlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma 15.09.2014-15.10.2014 tarihleri arasında Samsun ili ve ilçelerindeki hastanelerin acil servislerinde çalışan 284 hemşirenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen hemşireleri tanıtıcı bilgi formu ile“Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği”ve“Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, yüzde, ki-kare, Kolmogorov Smirnov testi, Kruskall Wallis ve Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyon analizi testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hemşirelerin %19,4'ünün tıbbi hata, %17,6'sının ilaç uygulama hatası yaptığı, hemşirelerin %42,0'ının yanlış ilacı uyguladığı, %8,0'ının hastanın ilaç alerjisi sorgulanmadan yan etkisi olan ilacı yaptığı ve %42,0'ının da yanlış dozda ilaç uyguladığı belirlendi. Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği toplam ortanca puan değeri 4,65'dir. Hemşirelerin Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği toplam ortanca puan değeri 3,59'dur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study has been planned as a cross-sectional research to determine the factors affecting the attitudes and tendencies of the nurses working at emergency towards medical errors. Material and Method: The research has been carried out by the participation of 284 nurses working at emergencies of hospitals in the towns in Samsun province from 15.09.2014 to 15.10.2014. Data have been collected using“Scale of Tendency Towards Medical Errors ”and“Scale of Attitudes Towards Medical Errors”along with an information form introducing nurses developed prepared in accordance with literature by the researcher was used. The data were analyzed using percentage, chi-square, Kolmogorov Smirnov, Kruskall Wallis and Mann Whitney U and Spearman correlation analysis tests. Results: It has been determined that of the nurses included in the research, 19.4% have made medical error, 17.6% have made medication practice errors, 42.0% have given wrong medicine, 8.0% have given the medicine which has a side effect to the patient without questioning and 42.0% have given the medicine at wrong dosage. Total median point value of Scale of Tendency Towards Medical Errors is 4.65. Total median point value of Scale of Attitude Towards Medical Errors is 3.59.