Pektus ekskavatum hastalarında göğüs ön-arka ve yan çaplarının radyolojik olarak preoperatif ve postoperatif değerlendirilmesi
Radiological asessment of postero-anterior and lateral diameter of chest in patients with pectus excavatum deformity preoperatively and postoperatively
  1. Tez No: 437626
  2. Yazar: SEMA GÜL TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Pektus ekskavatum (PE) sternumun orta ve alt kısmının posterior çöküklüğüdür ve en yaygın göğüs duvarı deformitesidir. PE deformiteli hastaların ameliyatlarında günümüzde“Minimal İnvaziv Pektus Ekskavatum Onarımı”(MİRPE) yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışma pektus ekskavatum düzeltme ameliyatı yapılan hastalarda pre-operatif ve post-operatif göğüs çapındaki değişimi tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Haziran 2006- Haziran 2014 tarihleri arasında pektus ekskavatum deformitesi nedeniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Göğüs cerrahisi Anabilim Dalı'na müracaat eden ve MİRPE uygulanan hastaların verileri OMÜ KAEK 2014/655 karar no'lu kararıyla geriye dönük incelendi. Hastalardan ameliyat öncesi ve sonrası yan göğüs grafileri ve toraks bilgisayarlı tomorafi(BT) tetkikleri olanlar çalışmaya dahil edildi. Hastaların BT'leri ve yan grafileri üzerinden ölçümler yapılarak Haller ve Welch indeksleri hesaplandı. Çalışmaya alınan 14 hastanın 9'u erkek, 5'i kadındı ve yaş ortalaması 17,28-+2,86 yıl olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Pectus excavatum (PE), or“funnel chest,”is the most common congenital chest wall abnormality that occurs with posterior depression of sternum's middle and bottom portions. In patients with pectus excavatum deformity“minimally invasive repair of pectus excavatum”MIRPE method is presently used today. In this study, patients with pectus excavatum correction surgery is undertaken to determine the change in the preoperative and postoperative chest diameter. Data from patients who underwent MIRPE with pectus excavatum deformity due dates between June 2006- June 2014 Ondokuz Mayıs University (OMU) Department of Thoracic Surgery, who referred to the Department were retrospectively analyzed in with ethics committee approval OMU Clinical research ethics committee (CREC) 2014/655 decree numbered. The patients who have preoperative and postoperative lateral chest X-ray and chest CT examinations were included in the study. In the study 9 of 14 male and 5 female patients were. The mean age was found to be 17.28 ± 2.86.