Basın ilanlarına grafik tasarımın yeri ve önemi bir basın ilanı tasarımı
- Tez No: 4538
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
vx ÖZET Bir malın ya da hizmetin ücret karşılığında çe şitli iletişim araçlarıyla geniş halk kitlelerine duyu rulmasına reklâm denir. Reklamlar için kullanılan en yay gın iletişim araçları gazete ve dergilerdir. Diğer rek lâm türlerine göre ekonomik, kalıcı ve esnek olması, sak-*- nanabilmesi, her eve girmesi, gazete ve dergilerde yayın lanan rekl âml arı-b asın ilânlarını- avantajlı yapmaktadır. Bir basın ilânı hazırlanmadan önce genel ve özel hedefler belirlenir. Bunun için: ilânın amacı, hedef kit-. le, ürünün özellikleri, ilânın yayınlanacağı medya ve ra kiplerin durumu saptanır. Bunlara bağlı olarak ilânda kul lanılacak öğelerin seçimi, düzenlenmesi yapılır. İlânın mesajını yansıtan >bu öjgeler; başlık, metin, resim, slogan, markadır ve bunlar özgün, ilgi çekajci', anlaşılır, inandı rıcı, basit ve harekete geçirici olmalıdır. Basın ilânını oluşturan öğeler tasarlanırken, yan yana getirilirken bir sanat eserinin oluşumunda duyulan kaygılar içinde çalışıl malıdır. Mesajı en iyi yansıtacak ilân bulunana kadar a- raştırma yapılmalıdır. İlân, kişileri ürün ya da hizmeti i satın almaya teşvik etmelidir, arzu uyandırmalıdır. Basın ilânlarının tasarlanmasında insanların psikolojik yapıları, toplumun sosyo-kültürel özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bir ilânın amacına ulaşıp ulaşmadığı, başarılı olup olmadığı, onun etkilerinin ölçülmesiyle anlaşılır. İlânın etkilerinin ölçülmesi, reklâm veren müşteri kadar reklâm ajansınca da önemlidir. Sonuçlara bakılarak ilânın daha etkili ve başarılı olması sağlanır. Bu çalışmada basın ilânlarında grafik tasarımın yeri ve önemi incelenirken öncelikle bu ilânlar çok yön lü olarak araştırılmıştır. Bu araştırma sonuçları,“ödding”kalemleri konusunda yapılan çeşitli Önerilerle somut hale getirilmiştir.VX1 Uygulama; çalışmaları,“adding”marka kalemleri alabilecek tüketici kitlenin psikolojik ve sosyolojik yapılarına uygun olarak yapılmıştır. Ucu değişebilen, zarif ve ince yazı yazabilen“@dding”kalemlerinin bu ta nıtımı, duygusal bir. yaklaşımla dojLaylı olarak yapıl mak istenmiştir. Aynı amaç için hazırlanmış altı adet i.. uygulama çalışması hedef kitleden yetmiş kişiye gös terilmiş, tepkileri ve düşünceleri alınmıştır. Yapı lan anket sonucunda“Balerin”başlıklı basın ilânı, ilginçlik, ikna edicilik ve satın almaya yönlendirici lik açısından başarılı bulunmuştur. Diğer uygulama ça lışmaları, konuyla ilgili alternatif olabilecek özgün önerilerdir-. *.
Özet (Çeviri)
.SUMMARY ' Vli:L The process in, which a product or service is promoted to a large group of people, by various means of communication is called advertisement. The most com mon communication media for advertisements are newspa pers and magazines* Their economic nature, permanence, flexibility, storability and easily available nature in almost every house as oppose to other kinds of adverti sement, make the advertisements given to newspapers and magazines advantageous. Before preparing a newspaper advertisement, ge neral and specific purposes are determined. In order to do this, the purpose! of the advertisement, target group of people-, specifications of the product, the media by which the advertisement will be publicized and the pre sent situation of the rivals to be determined. Accor dingly the points which are going to be mentioned are selected and arranged. These points which will reflect the message of the advertisement are; heading, text, il lustration, slogan and trademark, which are to be origi nal, interesting, perceptible, belivable, simple and sti mulating. While deciding on the points that will compose the newspaper advertisement and while putting them toget her, one should work with the care similar to that which arouse when one forming a work of art. Search should be carried on till an advertisement which bestly reflects the message is found. Advertisement should stimulate people or arouse interest among them to buy a product or service. While deciding on the newspaper advertisement, the psychological condition of the people and the socio- cultural features of the society must be taken into con sideration.Y/hether an advertisement lias achieved the de sired target or whether it has become successful or not, could be understood by considering its effects. Measu ring the effects of an advertisement is as important for the advertisement agency as it is for the customer who has cohimissioned the agency for the advertisement. The results show the success of the advertisement and its effectiveness. In this, report,, while considering the place and importance of, graphic design in newspaper advertisements, firstly, we examined these advertisements with respect to several points of view. These' research results have been realized with the suggestions proposed for the 'ad ding' pens. Studies in application have been carried out according to the sociolqgic and psychologic structure of the consumers who will be able to buy »Sdding“ trademared pens. The advertisement of ”gdding“ pens, the points of which can be changed and they can write delicately has been presented indirectly by' an enotional approach. A -six- application studies which are prepared for this aim have been shown seventy people from the target group and their responds and the inqttiry, it has been observed that the advertisement with ”Balerin" is succesful in the respect of being interesting, being persueting and directing the cosuners to buy. Other studies in application are alter native specific offers. e >