Çeşitli hassasiyet gidericilerin dentin geçirgenliğine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of various dentin desensitizers on dentin permeability
  1. Tez No: 437631
  2. Yazar: NASİBE AYCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. ERTAN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; beş farklı dentin hassasiyet gidericinin, dentin geçirgenliği ve tübül tıkayıcılığı üzerindeki etkilerini ve bu etkilerin kalıcılığını in vitro olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Sığır kesici dişlerinden elde edilen 100 adet dentin diskinin geçirgenlik değerlerinde meydana gelen kantitatif değişiklikler; hassasiyet gidericiler (Gluma Powergel (GPG), Bifluorid 12 (BIFLUORID), Gluma Self Etch Bond (GSE), D/Sense Crystal (D/SENSE) ve Nupro Novaminli Profilaksi Patı (NUPRO)) uygulandıktan sonra, 1 dk boyunca %6'lık sitrik asit uygulandıktan sonra veya yapay tükürükte 24 saat bekletildikten sonra bilgisayarlı sıvı filtrasyon cihazıyla ölçüldü. Dentin yüzeyindeki ve tübüllerdeki değişiklikler SEM analizi ile değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the efficacy and durability of five different dentin desensitizers on dentin permeability and tubule occlusion in vitro. Materials and Method: The quantitative changes in dentin permeability of 100 dentin discs obtained from bovine incisors were measured after desensitizer (Gluma Desensitizer Powergel (GPG), Bifluorid 12 (BIFLUORID), Gluma Self Etch Bond (GSE), D/Sense Crystal (D/SENSE) and Nupro Sensodyne Prophylaxis Paste with Novamin (NUPRO)) application, following 6% citric acid challenge for 1 min or immersion in artificial saliva for 24 hours via computerised fluid filtration device. Qualitative SEM analyses were carried out to evaluate the morphological changes of the dentin surface and dentin tubules. The data were analyzed statistically. Results: Dentin permeability was decreased statistically significantly after desensitizer application in all groups. Nevertheless, only GSE and NUPRO groups were observed statistically different (p0.05).