Otizm spektrum bozukluğunda internet kullanımının eşlik eden psikiyatrik bozukluklar ile ilişkisi
The relationship between the psychiatric disorders accommodating the internet use in otosmisectular disorder
- Tez No: 437633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmada OSB tanısı alan çocuk ve ergenlerde sosyodemografik özelliklerin, internet kullanım özelliklerinin, problemli internet kullanımının ve ailelerin internet kullanım kontrol ve takiplerinin eşlik eden psikiyatrik tanıları ile ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda takipli olan yaşları 6-18 arasında olan, DSM-V'e göre OSB/Hafif düzeyde tanısı alan ve klinik olarak zeka geriliği olmayan olan 60 çocuk ve ergen alınmıştır. Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi – Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli, İnternet Bağımlılık Ölçeği, İnternet Kullanım Alışkanlıkları formu, Ailelerin İnternet Kullanımı Kontrol ve Takip Formu, Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği ve Çocukluk Çağı Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan olguların en az bir ve en fazla 14 eş tanı aldığı ve yaşam boyu toplam psikiyatrik tanı ortalamasının 3.38 (SD±2.24) olduğu görülmüştür. En sık eşlik eden tanı %86 oranı ile dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olarak saptanmıştır. ((%58.3) dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu-bileşik görünüm, %30 dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu-dikkat eksikliği baskın görünüm), %28.3 enürezis, % 31.7 OKB, %25 ayrılık anksiyetesi ve %25 olguda depresyon bulunmuştur. Problemli internet kullanımı 23 (%37) olguda tespit edilmiştir. İnternet bağımlılığı ölçeği ile yaşam boyu (0.150) ve şimdiki (0.260) komorbid psikiyatrik tanı sayısı arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Çocukluk Çağı Depresyon Ölçeği ile İnternet Bağımlılık Ölçeğinin puanlarıb (r=0.489;p
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate relationships between internet use profile, problematic internet use, parental control on internet and comorbid psychiatric disorders in young subjects with autism spectrum disorders. Materials and methods: Sixty young subjects (aged 6-18 years old) diagnosed as autism spectrum disorder-mild severity according to criteria specified by DSM-5 were included. The study was conducted at the Department of Child and Adolescent Psychiatry, Istanbul University Istanbul Medical Faculty. Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children--Present and Lifetime (K-SADS-PL) was used for diagnostic interview. Internet Addiction Scale, Internet Use Habits Form, Parental Control on Internet Form, Screen for Child Anxiety and Related Disorders and Childhood Depression Scale were filled out. Results: Patients was diagnosed with minimum 1 and maximum 14 comorbid psychiatric disorders. Lifelong mean psychiatric diagnosis was 3.38 (SD ±2.24). Most common diagnosis was attention deficit hyperactivity disorder with 86% (attention deficit hyperactivity disorder-predominantly inattentive presentation 30%, attention deficit hyperactivity disorder-predominantly common presentation 58.3 %). The next most common cocmorbid diorders were enuresis with 28.3%, obsessive compulsive disorder with 31.7%, separation anxiety disorder with 25% and depression with 21.7%. Problematic internet use was observed in 23 subjects (37%) of patients.