Irak'ta al-diwanyah şehrindeki sağlık çalışanlarının otizm spektrum bozukluğuna yönelik bilgi düzeyleri
Knowledge levels of health workers in al-diwanyah city in İraq on autism spectrum disorder
- Tez No: 827048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL SEKİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu, karşılıklı sosyal temas ve sosyal iletişimi başlatma ve sürdürme becerisindeki kronik eksikliklerin yanı sıra çeşitli sınırlı, tekrarlayıcı ve esnek olmayan davranışlarla karakterize edilen bir bozukluktur. Otizm tedavisinde, tanının erken dönemde konması önemlidir ve sağlık çalışanları bu noktada kritik bir konumdadır. Bu çalışma, Irak'ın Al-Diwaniyah kentindeki sağlık çalışanlarının otizm hakkındaki bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yürütülmüştür. Araştırma örneklemi, Al-Diwaniyah'deki eğitim hastanelerinde çalışan ve tabakalı örnekleme ile seçilen 447 sağlık çalışanından oluşmuştur. Verilerin toplanması 11.09.2022 ve 12.12.2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların %61,3'ü kadın, %54,1'i evli ve %50,6'sı çocuk sahibidir. Deneyim yılı açısından sağlık çalışanlarının %59,3'ünün 1-5 yıl arasında deneyime sahip olduğu, %88,1'inin kentsel bölgelerden geldiği, %35,3'ünün hemşire olduğu görülmüştür. Sağlık çalışanlarının %92,6'sının otizmli bir çocuğunun olmadığı, %88,1'inin otizm spektrum bozukluğu hakkında bilgi sahibi olduğu, bilgi kaynağına ilişkin olarak %52,8'inin internetten bilgi edindiği tespit edilmiştir. Yapılan analizde sağlık çalışanlarının otizm hakkında orta düzey bilgiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu doğrultuda sağlık çalışanlarına yönelik otizm eğitim programlarının düzenlenmesi ve bilgi düzeylerinin geliştirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
Autism Spectrum Disorder is characterized by a variety of limited, repetitive and inflexible behaviors as well as chronic deficits in mutual social contact and the ability to initiate and maintain social contact. Early diagnosis is important in the treatment of autism, and healthcare professionals are in a critical position at this point. This study was conducted as a descriptive study to evaluate the knowledge level of healthcare professionals about autism in the city of Al-Diwaniyah, Iraq. The research sample consisted of 447 healthcare professionals working in teaching hospitals in Al-Diwaniyah and selected by stratified sampling. Data collection continued between 11.09.2022 and 12.12.2022. 61.3% of the participants are women, 54.1% are married and 50,6% have children. In terms of years of experience, it was seen that 59.3% of the health workers had 1-5 years of experience, 88.1% came from urban areas and 35.3% were nurses. It has been determined that 92.6% of the healthcare professionals do not have a child with autism, 88.1% have information about autism spectrum disorder, and 52.8% obtain information from the internet regarding the source of information. In the analysis, it was concluded that health workers have moderate knowledge about autism. In this direction, it is recommended to provide autism education programs to health professionals and to improve their knowledge levels.