Alzheimer hastalığında yaşa bağlı hipokampusteki protein profil değişimi ile meydana gelen farklılıklar ve ilişkili yolakların transgenik 5XFAD fare modeli üzerinde incelenmesi
Age-dependent changes in proteome of alzheimer disease affected brain area, hippocampus, by using 5XFAD transgenic mouse model
- Tez No: 437642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET OZANSOY, DOÇ. AHMET TARIK BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Nöroloji, Biochemistry, Biology, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Alzheimer Hastalığı en yaygın görülen demaslardan biridir. Fakat, hastalığın mekanizması ve hastalıkla ilgili biyobelirteçler henüz tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Bu çalışmada, 5xFAD transgenik fare modeli ve onların kontrolleri kullanarak hastalığın temel mekanizmasını anlamak için farklı yaş gruplarında proteomic çalışması yapılarak değişim gösteren proteinleri, yolakları ve farklı yaş grupları arasındaki protein ilişkilerine bakılmış ve hastalığın gelişimini incelemek hedeflenmiştir. İki farklı yaş grubunda, farklı protein tanımlanması ve ekspresyonlarının belirlenmesi için kütle spektrometresi tabanlı protemik teknolojisi kullanılmıştır. Üç ve altı aylık 5xFAD trasgenik fare modeli hipokampusünde istatistiksel anlamlı olarak değişen toplam 137 protein tanımlanmıştır. Bu proteinlerin 15 tanesi 3 aylık dokuya, 122 tanesi ise 6 aylık hipokampus dokusuna aittir. Bunlara ek olarak, biyoinformatik yazılımlar kullanılarak tanımlanan proteinlerin hangi proteinler tarafından düzenlendiği. Bu çalışmanın amacı, yaşa bağlı olarak değişen 5xFAD hipokampus bölgesindeki protein değişiklerini inceleyip Alzheimer hastalığının temel mekanizmasını anlamaya çalışmaktır. Sonuç olarak; bu çalışmada elde ettiğimiz veriler bize gösterdiki 3. ayda değişim gösteren proteinler 6. aydaki yolaklardaki bozulmalara sebep olduğu gözlemlenmiştir. En çok etkilenen yolak ise mikrotübül bozukluk olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is the most common form of demetia. Although numerous studies have been performed to eluciate the pathology of AD, many mechanisms and biomarkers are yet to be discovered. Here, we examined the hippocampus in 5xFAD transgenic mouse model to elucidate the mechanisms that are involved in onset and development of AD. We performed mass spectrometry-based proteomic analysis for the identification of differentially expressed proteins in different time points. We identified a total of 137 proteins with significant changes in hippocampus of 3-month-old and 6-month-old of 5xFAD transgenic mouse model. 15 and 122 of these proteins belongs to 3-old-month and 6-old-month 5xFAD mice respectively. Bioinformatic analyses were performed for the examination of upstream signaling interaction of 137 proteins. These results demonstrate a novel age-dependent changes in the proteome of 5xFAD hippocampus which will help understanding the mechanisms of AD. As a result, disease progression of AD is directly proportionate to molecular mechanism of AD, which is changed with increasing age and microtubule movement pathway is the most affected pathway is the most affected pathway according to our results.