Bir üniversite hastanesi idari kadro çalışanlarında iş doyumu
  1. Tez No: 437648
  2. Yazar: MERVE GİZEM BORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EROL HAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma İstanbul ilinde bulunan Medipol Üniversitesinin afiliye hastanesi olan Özel Medipol Mega Hastaneler Kompleksi idari kadrosunda çalışan personelin iş doyumunu ve iş doyum düzeylerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla, kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına, hastanede çalışan 411 idari kadro çalışanından, çeşitli nedenlerle anketi doldurmayan veya ulaşılamayan personel dışında anket uygulamasını kabul eden 341 idari kadro çalışanı alınmıştır (Katılım: %82,96). Veriler çalışanların kişisel bilgilerini içeren form ve Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılarak toplanmış, SPSS 22.0 paket programında değerlendirilmiştir. Araştırmamızda iş doyumu puan ortalamasının istatistiksel açıdan önemli farkın olduğu herhangi bir faktör bulunmamaktadır. Fakat 31-45 yaş aralığındaki idari kadro çalışanlarının iş doyum puan ortalamalarının yüksek olduğu, kadın ve erkek çalışanların puan ortalamalarının birbirine oldukça yakın ancak erkeklerin iş doyumunun biraz daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Hastane genelinde çoğunluğun ön lisans mezunu olduğu fakat lisansüstü mezuniyeti olan personelin iş doyumunun fazla olduğu görülmüştür. Son olarak mevcut işindeki ve bulunduğu kurumdaki çalışma yılına bakıldığında 6 ve üzeri yıldır çalışanların iş doyumunun fazla olduğunu söyleyebiliriz. İdari kadro çalışanlarının genel doyum, içsel doyum ve dışsal doyum puan ortalamaları incelenmiş olup, içsel doyum puan ortalamasının en yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sağlık ve hizmet sektörü, çok hassas olduğu ve insan faktörüne hizmet sunduğu için büyük önem taşımaktadır. Dolayısıyla iş doyumunu etkileyen faktörlerin en aza indirgenmesi, son derece önemli olduğu için gereklidir. Bu çalışma ile elde edilen sonuçlar ışığında, sağlık personeli haricinde bir hastanede görev yapan idari kadro çalışanlarının iş doyumunu artırmak, özellikle de yöneticilere ve iş doyumu ile ilgili çalışma yapacak olan araştırmacılara yardımcı olabilecek öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This cross section research has been done in order to understand and survey about job satisfaction and to determine the factors affecting the level of job satisfaction who working in administrative positions at Special Medipol Mega Hospital Complex, the Affiliated Hospital of the University Medipol in Istanbul. Some of the staff were declined to participate in this survey for various reasons, and some of them were unreachable. Apart from them; number of participants is 341 out of 411. (Participation: 82,96%). Data's from forms that held personal information of participants were gathered using Minnesota Satisfaction Questionnaire and evaluated on SPSS 22.0 software. Statistically, there is no significant difference between factors that affects overall job satisfaction point average. However, at the range of 31-45 aged staff have higher point average than others. Results of male and female staff are quite close; nevertheless male staff have a bit higher job satisfaction than female staff. Throughout the hospital, associate degreed staff are dominated; yet it had been observed that staff that have graduate diploma, have higher job satisfaction amongst the others. Last but not the least, considering the current job and total employment time at the corporation; staff that are working for 6 or more years have higher job satisfaction. General, inner and exterior satisfaction of staff were analyzed and inner satisfaction point average is determined as topmost. Health and service industries are ultimately important and critical, hence they serve to humanity. Thereby; the influential elements of job satisfaction must be reducted because of the their importance. In the light of such information, there are suggestions for administrators and researchers who will work on job satisfactory research about increasing job satisfaction of the staff – apart from medical personnel- work at a hospital.