Sağlık çalışanlarının güvenlik iklimi algılarının iş performansı üzerine etkisinin incelenmesi: Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Örneği
Investigation of the effect of health workers' perceptions of safety climate on job performance: Ordu University Training and Research Hospital Example
- Tez No: 731311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ŞAHİNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, İşletme, Healthcare Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışma, sağlık kurumlarında görev yapan çalışanların güvenlik iklimi algılarının iş performansına etkilerinin ölçülmesi ve ortaya çıkan bulgular neticesinde çözüm önerilerinin oluşturulması amacıyla hazırlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel tipte nicel bir çalışma olup, veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Örneklem seçilmeyip, üçüncü basamak bir hastanede çalışan 18-60 yaş aralığındaki tüm çalışanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Ancak gönüllü olarak 323 sağlık çalışanı çalışmayı kabul etmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının %53,6'sını kadınlar, %46,4'ünü erkekler oluşturmaktadır. Katılımcıların %8,7'si öğretim üyesi doktor, %5,9'u uzman doktor, %8,0'i asistan doktor, %51,7'si yardımcı sağlık personeli, %2,8'i idari personel, %3,7'si güvenlik-danışma, %9,9'u temizlik-hasta bakımı, %6,8'i sekreter, %2,5'i yönetici idi. Katılımcıların güvenlik iklimi algıları meslek, gelir düzeyi, çalışılan birim, kadro durumu değişkenlerine göre anlamlı bir fark tespit edilmiş iken; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim seviyesi, mesleki kıdem değişkenleri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunamamıştır. İş performansı ölçeğinin alt boyutunda meslek değişkeni ile anlamlı bir fark bulunmuş iken; cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim, gelir, mesleki kıdem, çalışılan birim, kadro durumu ile arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Buna ek olarak kadınların erkeklere göre kurallara karşı daha duyarlı olduğu tespit edilmiştir (p=0,019). Sonuç: Bu araştırma sonucunda güvenlik iklimi algısı ile iş performansı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Güvenlik algısının yüksek olması çalışanların iş performansına olumlu etki etmektedir. Tüm çalışanlarda ortak bir güvenlik algısının oluşması ve iş performansının arttırılması için gerekli uygulamalara dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF THE EFFECT OF SAFETY CLIMATE PERCEPTIONS OF HEALTHCARE PROFESSIONALS ON WORK PERFORMANCE: THE CASE OF ORDU UNIVERSITY EDUCATION AND RESEARCH HOSPITAL Aim: This study is prepared in such a way as to talk about a solution that can be considered and considered for the functioning of climate perceptions, which can benefit from the task in health. Material and Method: The research is a cross-sectional type of quantitative study and the data were obtained by questionnaire method. All employees between the ages of 18-60 working in a tertiary hospital were included in the study. However, 323 health workers voluntarily accepted the study. Result: Of the health workers participating in the research, 53.6% are women and 46.4% are men. 8.7% of the participants were faculty members, 5.9% were specialists, 8.0% were assistants, 51.7% were assistant health personnel, 2.8% were administrative personnel, 3% were 0.7 of them were security-consulting, 9.9% of them were cleaning-patient care, 6.8% of them were secretaries, 2.5% of them were managers. The safety climate perceptions of the participants were significantly different according to their profession, income level, unit of work, and their appearance from the staff; children, age, status education level, schools could not afford to go unnoticed. While a significant difference was found in the sub-dimension of the job performance scale with the profession variable; No significant difference was found between gender, age, marital status, education, income, professional seniority, unit of work, and staff status. In addition, it was determined that women were more sensitive to rules than men (p=0.019). Conclusion: As a result of this research, it was revealed that there is a positive and significant relationship between the perception of safety climate and job performance. The high perception of security has a positive effect on the job performance of the employees. Attention was drawn to the practices necessary to create a common safety perception among all employees and to increase their work performance.