Okumaz-yazmazlığın kadınlar üzerindeki etkileri (Ankara ili örneği)
The Effects of illiteracy on woman (with study in Ankara)
- Tez No: 43768
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİRDEVS GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
136 yapılması ihtiyacı duyulmuş ve araştırma böyle bir ihtiyaçtan doğmuştur. Bu araştırmada Ankara ili, Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde oturan 18 ve daha yukarı yaşlardaki kadınlarda okumaz-yazmazlığını birey, aile, toplum, ekonomik yaşam ve sağlık durumu açısından etkilerinin saptanması ve ilkokul mezunları kadınlardan farkının belirlenesi genel amaç olarak alınmıştır. Araştırma tarama modelindedir. Araştırmacı, elde edilen bilgileri kaynaktan sağlamıştır. Bu konuda üç yol izlenmiştir: 1- Araştırmanın ana problemine ilişkin bilgiler 1993-1994 öğretim yılında Halk Eğitim Merkezlerinde açılan okuma-yazma kurslarına devam eden kadınlara uygulanan bilgi toplama aracından, 2- Araştırmanın karşılaştırmalarına ilişkin bilgiler, 1994-1995 öğretim yılında HEM'lerde açılan biçki-dikiş kurslarına devam eden ilkokul mezunu kadınlara uygulanan bilgi toplama aracından, 3- Dünyada ve ülkemizde okumaz-yazmazlık konusunda yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler ise yerli ve yabancı kaynaklardan elde edilmiştir. Araştırma evreninin çok büyük olmasından ve evreni oluşturan kadınların tümüne ulaşmanın olanaksız olmasından dolayı Ankara ili, Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak ve Yenimahalle ilçelerindeki HEM'lerinden yararlanılmıştır. Bu merkezlerdeki okuma-yazma ve biçki-dikiş kurslarına katılan toplam 140 kadınla137 görüşülerek bilgi toplama aracı uygulanmıştır. Araştırmacı sorulan tek tek sormuş ve alınan cevaplara göre şıkları işaretlemiştir. Bilgi toplama aracı 92 sorudan oluşmaktadır. Aracın ilk 12 sorusu birinci bölümü oluşturmakta, ikinci bölüm ise 80 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölüm kadınlarla ilgili kişisel bilgileri içermekte, ikinci bölüm ise, kadınların okumaz-yazmazlıktan nasıl etkilendiklerini, ilkokul mezunu kadınlarla karşılaştırmalı olarak belirleyen sorulardan oluşmaktadır. Kadınlara uygulanan her araca bir numara verilerek l'den 92ye kadar tüm bilgiler çarşaf listelere aktarılmıştır. Daha sonra her bir soruya verilen cevaplar sayılarak tablolaştırılmış, bu sayıların yüzdeleri alınarak araştırmanın bulguları ortaya çıkarılmış ve araştırmanın amacına uygun olarak yorumlanmıştır. Sonuçlar Araştırmadan çıkarılabilecek sonuçlar şunlardır: Görüşülen tüm kadınlar 18 ve daha yukarı yaşlardadır. Okumaz-yazmaz kadınların % 85. 7 'si evli, % 14.3'ü dul, ilkokul mezunu kadınların % 9-S?-6'sı evli, % 1.4'ü ise duldur. Okumaz-yazmazlık yaşça genç kadınlarda daha az görülürken, yaş ilerledikçe okumaz-yazmaz kadınların sayısı artmaktadır.. Nitekim araştırma kapsamına giren okumaz-yazmaz kadınların içinde en büyük grubu % 37. 1 ile 50 yaş ve üzerindekiler oluşturmaktadır. Okumaz-yazmaz kadınların % 98.6'sı, ilkokul mezunu kadınların % 87.1'i kırsal kesim doğumludur ancak her iki grubun da büyük çoğunluğu 10 yıldan fazla bir süredir Ankara'da oturmaktadır.136 yapılması ihtiyacı duyulmuş ve araştırma böyle bir ihtiyaçtan doğmuştur. Bu araştırmada Ankara ili, Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde oturan 18 ve daha yukarı yaşlardaki kadınlarda okumaz-yazmazlığını birey, aile, toplum, ekonomik yaşam ve sağlık durumu açısından etkilerinin saptanması ve ilkokul mezunları kadınlardan farkının belirlenesi genel amaç olarak alınmıştır. Araştırma tarama modelindedir. Araştırmacı, elde edilen bilgileri kaynaktan sağlamıştır. Bu konuda üç yol izlenmiştir: 1- Araştırmanın ana problemine ilişkin bilgiler 1993-1994 öğretim yılında Halk Eğitim Merkezlerinde açılan okuma-yazma kurslarına devam eden kadınlara uygulanan bilgi toplama aracından, 2- Araştırmanın karşılaştırmalarına ilişkin bilgiler, 1994-1995 öğretim yılında HEM'lerde açılan biçki-dikiş kurslarına devam eden ilkokul mezunu kadınlara uygulanan bilgi toplama aracından, 3- Dünyada ve ülkemizde okumaz-yazmazlık konusunda yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler ise yerli ve yabancı kaynaklardan elde edilmiştir. Araştırma evreninin çok büyük olmasından ve evreni oluşturan kadınların tümüne ulaşmanın olanaksız olmasından dolayı Ankara ili, Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak ve Yenimahalle ilçelerindeki HEM'lerinden yararlanılmıştır. Bu merkezlerdeki okuma-yazma ve biçki-dikiş kurslarına katılan toplam 140 kadınla137 görüşülerek bilgi toplama aracı uygulanmıştır. Araştırmacı sorulan tek tek sormuş ve alınan cevaplara göre şıkları işaretlemiştir. Bilgi toplama aracı 92 sorudan oluşmaktadır. Aracın ilk 12 sorusu birinci bölümü oluşturmakta, ikinci bölüm ise 80 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölüm kadınlarla ilgili kişisel bilgileri içermekte, ikinci bölüm ise, kadınların okumaz-yazmazlıktan nasıl etkilendiklerini, ilkokul mezunu kadınlarla karşılaştırmalı olarak belirleyen sorulardan oluşmaktadır. Kadınlara uygulanan her araca bir numara verilerek l'den 92ye kadar tüm bilgiler çarşaf listelere aktarılmıştır. Daha sonra her bir soruya verilen cevaplar sayılarak tablolaştırılmış, bu sayıların yüzdeleri alınarak araştırmanın bulguları ortaya çıkarılmış ve araştırmanın amacına uygun olarak yorumlanmıştır. Sonuçlar Araştırmadan çıkarılabilecek sonuçlar şunlardır: Görüşülen tüm kadınlar 18 ve daha yukarı yaşlardadır. Okumaz-yazmaz kadınların % 85. 7 'si evli, % 14.3'ü dul, ilkokul mezunu kadınların % 9-S?-6'sı evli, % 1.4'ü ise duldur. Okumaz-yazmazlık yaşça genç kadınlarda daha az görülürken, yaş ilerledikçe okumaz-yazmaz kadınların sayısı artmaktadır.. Nitekim araştırma kapsamına giren okumaz-yazmaz kadınların içinde en büyük grubu % 37. 1 ile 50 yaş ve üzerindekiler oluşturmaktadır. Okumaz-yazmaz kadınların % 98.6'sı, ilkokul mezunu kadınların % 87.1'i kırsal kesim doğumludur ancak her iki grubun da büyük çoğunluğu 10 yıldan fazla bir süredir Ankara'da oturmaktadır.
Özet (Çeviri)
S ü M MARY Illiteracy is one of the most serious problems of the world of our time. The countries under development from the point of view of their economy are under development as for the education. If the fact is considered that 96 % (921million) of total illiterates are in developing countries and 4 % (42 million) are in developed countries, the relationship between illiteracy and development is clearly can be seen. On the other hand, the ratio of illiteracy for women is another serious subject. The difference between the illiteracy rates of men and women population of the world is gradually increasing instead of decreasing. According to the data of 1990 of UNESCO, the women accounted for two thirds of the illiterates in the world. Illiteracy is one of the most serious educational problems of our country. According to the result of census in 1985, our country has 9.7 millions of illiterate of which 2.9 millions are men and 6.7 millions are women. In other words, one of the four adults doesn't write and read in Turkey. As to the women, it is worse, that is to say, one of the three women doesn't write and read. There is relationship between the educational level of a woman and her personal, familial and economic development. Since there is no study on illiterate women which consist a considerable number in our country investigating the reasons effective on those women, a study had been necessary on this matter and has arisen from such a need.