Egzersiz modeli oluşturulan ratlarda whey proteini kullanımının testis dokusu ve spermatogenez üzerine olan etkileri
The effect of whey protein usage on testicular tissue and spermatogenesis in exercise induced rat model
- Tez No: 437735
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS ÖZTAŞYONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
amaç:bu çalışmanın amacı sporcular arasında yaygın olarak kullanılan whey proteininin testis dokusu ve serum oksidatif stres parametrelerine olan etkisinin değerlendirilmesidir. materyal ve metod:6haftalık erkek ratlar 3 gruba randomiz edildi.grup 1(n=7)egzersize ilave olarak düzenli olarak whey proteini aldı.toplam 8 haftanın sonunda testiküler dokuları alınarak spermatogenez johnsen skor sistemi ile değerlendirildi.johnsen skor sisteminin >9.39 olması normal olarak kabul edildi.ayrıca antioksidan düzeyleri serumda ölçüldü. bulgular:MDA seviyeleri grup 1 ve grup 2 ye kıyasla grup 3 te azaldı(p< 0.05)testiküler patolojik inceleme johnsen skor sisteminin grup 1,grup 2 ve grup 3 te sırasıyla 9.42±0.29,9.16±0.25 ve 8.881±0.44 olduğunu ortaya koydu.grup 3 te testiküler negatif etki grup 1 e göre oldukça yüksekti. sonuç:bu sonuclara göre whey proteininin oksidatif stresi arttırarak johnsen skor sistemini düşürdüğü söylenebilir.bu değişiklikler testiküler fonksiyonları bozabilir ve whey proteininin erkek infertilitesi,etiyolojisinde bir faktör olduğu sipeküle edilebilir.bundan dolayı whey protein kontrollü olarak kullanılmalıdır.ancak bu sonuçları doğrulamak için gelecekte daha fazla randomize klinik ve deneysel çalışmalara gerek olduğu söylenebilir. anahtara kelimeler:whey proteini,oksidatif stres,rat,testis,semen.
Özet (Çeviri)
Aim:the aim of this study was do evaluate the effects of whey protein which is commonly used agent among sportments on semen parameters and serum antioxidant enzyme levels. material and methods: six-week-old male rats were randomized into three groups are as follows:group 1(n=7) received a standard control diet,group 2 (n=7) receive whey protein group and group 3(n=7) received whey protein plus exercise.at the completion of a 8 - week period,testicular tissues were obtained and spermatogenesis was evaluaded with johnsen score system.the normal johnsen score was accepted as >9.39. In addition,antioxidant enzyme levels,were measured in serum.