Koroner arter baypas greft ameliyatı sonrası pnömatik kompresyonun taburculuk süresi ve ağrı durumuna etkisi
Pneumatic compression's effect on discharge time and pain condition after coronary artery bypass graft surgery
  1. Tez No: 437739
  2. Yazar: RAMAZAN AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışma koroner arter baypas greft ameliyatı sonrası pnömatik kompresyonun taburculuk süresi ve ağrıya etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Deneysel olarak yapılan bu çalışma Mayıs-Ekim 2016 tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyovasküler Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde koroner arter baypas greft ameliyatı olan hastalarda yapıldı. Çalışma 30'u deney, 30'u kontrol olmak üzere 60 hasta üzerinde yapıldı. Deney grubundaki hastalara 24 saat boyunca pnömatik kompresyon, kontrol grubunda ki hastalara ise rutin olan takip uygulandı. Verilerin toplanmasında soru formu, yüz ifadesi ağrı skalası ve taburculuk süresi (gün) kullanıldı. Verilerin analizinde yüzdelik, ortalama, Mann-Whitney U ve Ki-Kare testi kullanıldı. Bulgular: Pnömatik kompresyon uygulanan hastaların taburculuk süre ortalamasının kontrol grubundaki hastalara göre daha düşük olduğu ancak aralarındaki farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate pneumatic compression's effect on discharge time and pain after coronary artery bypass graft surgery. Material and Method: This experimentally conducted study was carried out between May-October 2016, in Erzurum District Training and Research Hospital Cardiovasculer Surgery Intensive Care Unit, with patients that went through coronary artery bypass graft surgery. The study was made with 60 patients, as 30 for experiment and 30 for control. Pneumatic compression was applied for 24 hours on patients in the experiment group while routine follow-up was applied on the other patients in the control group. Questionary form, facial expression pain scale and discharge time (day) were used for data acquisition. Percentage, average, Mann-Whitney U and Chi-Square tests were used for data analysis. Results: Average discharge time of patients on whom pneumatic compression was applied turned out to be shorter than the patients in the control group though the difference between them was not found out to be statistically significant (p>0.05).