Şizofreni hastalarının içselleştirilmiş damgalanma ve umut düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between internalized stigma and level of hope in patients with schizophrenia
- Tez No: 437738
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Araştırma, şizofreni hastalarının içselleştirilmiş damgalanma ve umut düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırma verileri, Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi ve Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniklerinde Eylül 2015- Nisan 2016 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında ilgili hastanelerin polikliniklerine başvuran, DSM-V tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı konulmuş ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan tüm hastalar oluşturdu. Evrenden örneklem seçimine gidilmeyerek, araştırma 76 hastayla tamamlandı. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“RHİDÖ”ve“Herth Umut Ölçeği”kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, ortalama, yüzdelik dağılımlar, standart sapma, Cronbach alpha katsayısı ve Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırma bulgularına göre hastaların içselleştirilmiş damgalanma toplam puan ortalaması 72.78±16.05 olarak belirlendi. RHİDÖ'nin en fazla etkilenen alt boyutu kalıp yargıların onaylanması (17.22±4.75), en az etkilenen alt boyutu ise damgalanmaya karşı direnç (13.01±3.04) olarak bulundu. Herth Umut Ölçeği toplam puan ortalaması ise 50.36±11.91 olarak belirlendi. Herth Umut Ölçeği'nin en fazla etkilenen alt boyutunun kendisi ve çevresindekilerle arasındaki ilişkiler (17.90±3.93) olduğu, en az etkilenen alt boyutunun ise gelecek (15.59±6.45) olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to determine the relationship between the internalized stigmatization and level of hope in patients with schizophrenia. Materials and Methods: This is a descriptive and correlational study. The study data were collected in the Psychiatry Clinics of Erzurum Regional Training and Research Hospital and Atatürk University Yakutiye Research Hospital between September 2015 and April 2016. The study population consisted of all schizophrenia patients who fit the research inclusion criteria and diagnosed as schizophrenia according to DSM-V diagnosis criteria in the related psychiatric clinics of hospitals at the given dates. No sampling was performed in the study population, and the study was completed with 76 patients.“Personal Information Form”,“Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMIS)”and“Herth Hope Scale”was used for data collection. In the evaluation of the data, numbers, means and percentage distributions, standart deviation, Cronbach alpha coefficiency and Pearson Correlation test was used. Results: According to research findings, the mean internalized stigma score of patients was 72.78±16.05. The most affected sub-scale of the ISMIS was found to be the endorsement of stereotypes (17.22±4.75), and the least affected sub-scale was the resistance against stigma (13.01±3.04). The mean score in the Herth Hope Scale was found to be 50.36±11.91. The most affected sub-scale of the Herth Hope Scale was the interpersonal relationships (17.90±3.93), and the least affected sub-scale was found the be the future sub-scale (15.59±6.45).