Sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu öğrencilerinin epilepsi hastalığı hakkında bilgi ve görüşlerinin incelenmesi
Investigation of knowledge and opinions of the health services vocational school students about epilepsy disease
  1. Tez No: 437746
  2. Yazar: ÖZLEM EROL POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCER NACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu araştırma, Atatürk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin epilepsi konusundaki bilgilerini ve bu bilgilerini etkileyen faktörleri belirlemek, gelecekte sağlık sektöründe çalışacak olan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin bu konu hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenerek eksikliklerinin tespit edilmesi, eğitim çalışmalarının ve ders müfredatlarının belirlenmesine katkıda bulunmak amacı ile planlandı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türdeki bu araştırmanın evrenini 2012-2013 öğretim yılının bahar döneminde öğrenim gören Atatürk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunda okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçimi yapılmadan öğrencilerin tamamı çalışma kapsamına alınmıştır. Veri toplama aracı olarak tanıtıcı özelliklerin yer aldığı“sosyo-demografik özellikler anket formu”ve“bilgi ve tutum değerlendirme formu”kullanılmıştır. Öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri bağımsız değişkeni, bilgi ve tutum değerlendirme formunda yer alan sorulara verdikleri cevapları ise bağımlı değişkenleri oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi bilgisayarda SPSS for Windows 22.00 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ki-kare analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this descriptive study is to determine primarily the knowledge level of students at Ataturk University Health Services Vocational School about epilepsy and the factors affecting this level. The study aims secondarily to detect the consciousness level of the same student group, who are expected to work in health care sector in the future, about this issue to identify their deficiencies and to contribute to the identification of training plans and curriculum. Materials and Method: The study includes all the students attending Ataturk University Health Services Vocational School in spring semester of 2012 – 2013 educational year without doing any sampling. Survey form of socio - demographic characteristics with identifying features and evaluation form of knowledge and attitudes were used as the data collection tools. Independent variables include socio-demographic characteristics while the students' answers to the questions given in the evaluation form of knowledge and attitudes constitute the dependent variables. The analysis of the data obtained from the study was conducted through SPSS for Windows computer 22.00 statistical software package using frequency, percentage, chi – square, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis tests.