Hemşirelerin kişisel değerleri ile etik duyarlılıklarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of some variables ethics awareness and personal values of nurses
- Tez No: 437747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Araştırma hemşirelerin kişisel değerleri ile etik duyarlılıklarının bazı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmanın evrenini, Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan 361 klinik/poliklinik hemşiresi oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde Ocak-Şubat 2016 tarihlerinde çalışan, veri toplama aşamasında raporlu/izinli olmayan ve hemşirelerin etik ikilem deneyimleme ve farkındalık oluşmuş olması amacıyla en az 1 yıl çalışmış olma kaydıyla çalışmaya katılmayı kabul eden 200 klinik/poliklinik hemşiresi oluşturmuştur. Veriler; Bireysel Bilgi Formu, DHÖ ve ADA ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Yüzdelik dağılım, ortalama, standart sapma, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada hemşirelerin yarıdan fazlasının mesleki tecrübesinin 1-5 yılları arası olduğu ve yarıdan fazlasının etik eğitim ve değerler eğitimi aldığı saptanmıştır. Hemşirelerin değer tercih sıralamasının dini, teorik, sosyal, estetik, iktisadi, ahlaki ve siyasi yönünde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin etik duyarlılık toplam puan ortalaması ise 83.89 ± 19.61 ile orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The personal values research was conducted in order to examine some of the variables in terms of ethical sensitivity sensitivities of nurses. Material and Method: The population of the study consisted of 361 clinic/polyclinic nurses working at Fırat University Hospital. The sample of the study consisted of 200 clinic/polyclinic nurses who were working at Fırat University Hospital between specified dates and January and February 2016, were not on sick leave/ on leave during data collection stage, and agreed to participate in the study provided they were working for at least 1 year to strengthen state of the nurses to experience ethical dilemma and their awareness. The data were collected by using; Personal Information Form, HVS and MSQ. Percentage distribution, mean, standard deviation, Kruskal-Wallis, and Mann-Whitney U tests were used to assess the data. Results: In the study, it was determined that more than half of the nurses had professional experience of 1-5 year(s) and more than half received trainings on ethics and values. It was found that the preference order of the nurses for values was follows; religious, theoretical, social, esthetical, economic, moral, and political. Total mean score of ethical sensitivity of the nurses was 83.89 ± 19.61 and at moderate level.