Konaklama işletmelerinde halkla ilişkiler departmanı için model bir uygulama
A Model approach to public relations department in hotel management
- Tez No: 43775
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ii ÖZET Bu çalışmada, genel olarak ülkemizde yer alan konaklama işletmelerinin halkla ilişkiler faaliyetleri incelenerek bunların pazarlama çalışmalarındaki rolünün belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde,“tutundurma”kavramının tanımı, amacı, iletişim süreci ve tutundurma teknikleri ele alınmıştır. ikinci bölümde tutundurmanın bir alt bileşeni olarak“halkla ilişkiler”kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla halkla ilişkilerin gelişimi, tanımı, işlevleri, amacı, süreci ve diğer tutundurma teknikleri içerisindeki yerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Üçüncü bölümde ise, halkla ilişkiler tekniğinin turizm sektöründe ve özellikle konaklama işletmelerindeki rolü, önemi ve örgüt semasındaki yeri üzerinde durulmuştur. Yapılan teorik çalışmaların ışığında, dördüncü bölümde yer alan anket hazırlanmış ve Ankara - istanbul illerinde bulunan 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerine uygulanmıştır. Anketin amacı, konaklama işletmelerinde yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerinin araştırılması ve bunların tutundurma teknikleri içerisindeki etkinliğinin belirlenmesidir..III Çalışmanın son bölümünde, anket sonuçları değerlendirilmiş ve bu konuda çeşitli öneriler getirilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında yapılan anketten elde edilen bulgulara göre ülkemizde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinin oldukça önemli bir kısmında {% 83 oranında) halkla ilişkiler faaliyetleri yürütülmektedir. Ancak bu önemli iletişim tekniği bir plan ve programa bağlı olmaksızın ve büyük ölçüde konusunda uzman olmayan kişiler tarafından yürütülmektedir. Sonuç olarak, ülkemizdeki 4 ve 5 yıldızlı şehir otellerinin halkla ilişkiler faaliyetlerini etkin olarak değerlendirmedikleri; kalıcı bir imaj yerine, kısa sürede satışlar üzerinde etkili olabilecek araçları kullanmayı tercih ettikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of the work under consideration is to examine the public relations practices in hotel management with the principal aim of investigating the impact of the public relations upon the marketing techniques. The first chapter deals with the communication process and marketing techniques, whereby the concept of promotion is specified in relation to its aims. In the second chapter the concept of public relations is redefined as being a component of promotion. Third chapter is devoted to the role of public relations by tourism activities and especially in hospitality establishments. The integration of the public relations department to the other units of the hotel organization was also examined. Basing upon the theoretical framework developed in the first 3 chapters, a survey had been conducted. The aim was to measure the effectiveness of public relations activities by hotel managements and as a marketing technique in selected 4 and 5 - star hotels of Istanbul and Ankara.Fourth chapter explains the survey and its results. Though 83 % of the hotels in the sample seem to apply public relations techniques, the efforts paid are mostly unsuccessful due to lack of strategic planning and appropriate expertise. Conclusively, it came out to be that the managers of the 4 and 5 - star hotels were more inclined to use instruments that would effect the sales in the short - run, instead of creating a long lasting image among the potential customers.