Doğum eyleminde anneye uygulanan oksitosinin yenidoğan apgar skoru ve emme başarısına etkisi
The effect of oxytocin to mother administered in labor on apgar score and sucking success of newborn
  1. Tez No: 437753
  2. Yazar: ZEHRA DEMET ÜST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Doğum Eyleminde Anneye Uygulanan Oksitosinin Yenidoğan APGAR Skoru ve Emme Başarısına Etkisi Amaç: Araştırma, doğum eyleminde anneye uygulanan oksitosinin yenidoğan APGAR skoru ve emme başarısına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Erzurum'da Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir kadın doğum hastanesinde Aralık 2013-Mayıs 2016 tarihleri arasında tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini belirtilen tarihler arasında hastaneye doğum yapmak amacıyla başvuran gebeler oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü 233 kişi olarak hesaplanmıştır. Araştırma 250 gebe ve yenidoğan ile yürütülmüştür. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, APGAR Skoru Değerlendirme Skalası ve LATCH Emzirmeyi Tanılama ve Değerlendirme Aracı kullanılarak toplanmıştır. Doğum sonu 1. ve 5. dakikalarda APGAR Skoru, 30. dakika, 4. ve 24. saatte ise emme başarısı değerlendirilmiştir. Bulgular: Doğum eyleminde gebelere oksitosin uygulama süresinin ortalama 172.76±132.77 dakika olduğu, 1. dakikadaki APGAR skorunun 8.74±0.62,5. dakikadaki APGAR skorunun ise 9.86±0.37 olduğu saptanmıştır. LATCH Emzirmeyi Tanılama ve Değerlendirme Aracı puan ortalamalarının 30. dakikada 6.57±1.80, 4. saatte 7.61±1.87, 24. saatte ise 7.78±1.81 olduğu belirlenmiştir. Oksitosin uygulama süresi ile 1.
Özet (Çeviri)
The Effect of Oxytocin to Mother Administered in Labor on APGAR Score and Sucking Success of Newborn Aim: The study was conducted in order to determine the effect of oxytocin to mother administered in labor on APGAR score and sucking success of newborn. Material and Method: The study was conducted as descriptive and correlational in a maternity hospital affiliated with Ministry of Health in Erzurum between December 2013 and May 2016. The population of the study consisted of pregnant women applied to hospital in order to give birth between specified dates. Size of the sample required to be included in the study was calculated as 233 people. The study was conducted with 250 pregnant women and newborns. The data were collected by using Personal Information Form, Assessment Scale for APGAR Score, and LATCH Breastfeeding Diagnosis and Assessment Tool. After labor, APGAR Score was assessed at 1st and 5th minutes and sucking success was assessed at 30th minute, 4th and 24th hour. Results: It was determined that period of administering oxytocin to pregnant women during labor was averagely 172.76±132.77 years, APGAR Score at 1st minute was 8.74±0.62, and APGAR Score at 5th minute was 9.86±0.37. It was determined that LATCH Breastfeeding Diagnosis and Assessment Tool mean scores were 6.57±1.80 at 30th minute, 7.61±1.87 at 4th hour, and 7.78±1.81 at 24th hour.