Prenatal emzirme öz-yeterlilik ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Reliability and validity study of the prenatal breastfeeding self-efficacy scale
  1. Tez No: 437754
  2. Yazar: AYŞE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Prenatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği'nin Geçerlilik ve Güvenilirlik Çalışması Amaç: Gebe kadınların prenatal dönemdeki emzirme öz-yeterlilik algısını belirleyen,“Prenatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği”nin geçerlilik güvenilirlik çalışmasını yaparak Türk toplumuna uyarlamaktır. Materyal ve Metod: Metodolojik türde yapılan bu araştırma, Aralık 2014- Mayıs 2016 tarihleri arasında Erzurum Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi ve Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nin Kadın Doğum Polikliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini belirtilen polikliniklere prenatal kontrol amacıyla başvuran gebeler oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmaya alınma kriterlerini sağlayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 326 gebe araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Prenatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği' nin Türkçe Formu”kullanılmıştır. Veriler kadınlarla yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmış olup SPSS 18 paket programı ile analiz edilmiştir. Ölçeğin geçerlilik-güvenilirlik analizlerinde dil ve kapsam geçerliliği, açıklayıcı faktör analizi, Cronbach alfa kat sayısı, madde toplam puan korelasyonu ve test-tekrar test yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular: Prenatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği'nin çeviri-geri çevirisi yapılarak dil geçerliliği sağlanmış, daha sonra uzman önerileri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılarak kapsam geçerliliği sağlanmıştır. Ölçeğin yapı geçerliliğini belirlemek için yapılan açıklayıcı faktör analizi sonucunda tek boyutlu bir yapı gösterdiği ve faktör yüklerinin uygun aralıkta olduğu (0.30-0.76) saptanmıştır. Ölçeğin iç tutarlılık analizlerinde; Cronbach alfa katsayısının 0.85, madde-toplam puan korelasyonlarının 0.27 ile 0.65 arasında olduğu belirlenmiş ve ölçekten herhangi bir madde çıkarılmamıştır. Ölçeğin zamana göre değişmezliğini test etmek için yapılan test-tekrar teste ait korelasyon değeri 0.94 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Reliability and Validity Study of the Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale Aim: This study aims to conduct reliability and validity study of the Turkish version of the“Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale”, which determines pregnant women's perception of breastfeeding self-efficacy in the prenatal period. Material and Method: This methodological research was carried out between December 2014 and May 2016 in maternity clinics of the Erzurum Nene Hatun Maternity Hospital and Atatürk University Research Hospital. The study population consisted of pregnant women, admitted to the specified clinics for prenatal controls. The study was carried out with 326 pregnant women, who met the inclusion criteria and agreed to participate in the research without any sample selection.“Personal Information Form”and“Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale - Turkish Form”were used for data collection. The data were collected by the face-to-face interview method, and analyzed by SPSS 18 software. In the validity-reliability analysis of the scale, language and content validity, explanatory factor analysis, Cronbach's Alpha coefficient, item-total score correlation, and test-retest methods were used. Results: Linguistic validity was verified by the translation-back-translation of the Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale, then the necessary corrections were made according to the recommendations of the expert opinions, to ensure the content validity. As a result of the explanatory factor analysis, performed to determine the construct validity of the scale, a single factor structure was found, having factor loadings in the appropriate range (0.30-0.76). In the internal consistency analysis of the scale, Cronbach's Alpha was 0.85, and the item-total score correlations were between 0.23 and 0.65, and no item was removed from the scale. In order to test the time-invariance of the scale, the test-retest correlation value was found to be 0.94.