Doğum eyleminde anneye verilen destekleyici hemşirelik bakımının doğum sürecine etkisi
The Effect of supportive nursing care on the labor process given to the mother during the labor
- Tez No: 69637
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER KUBİLAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Araştırma, ilk doğumunu yapan annelere verilen destekleyici hemşirelik bakımının doğum sürecine etkisinin belirlenmesi amacı ile deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Sosyal Sigortalar Kurumu Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi Doğumhanesinde 8-26 Eylül 1997 tarihlerinde ilk doğumunu yapmak üzere başvuran gebeler arasından 50'si deney, SO'si kontrol grubunda olmak üzere toplam 100 anne oluşturmuştur. Araştırma kapsamında yer alan annelere Tanıtıcı Bilgi Formu (Eki), Gözlem Formu (Ek II), Gebe İzlem Formu (Partograf)(EkIII), doğumhanede uygulanmış, üç bölümden oluşan Doğum Sonrası Görüşme Formu (Anket, Doğum Duygulanım ölçeği), Numeric Rating Scala taburculuk öncesi uygulanmıştır. Deney grubunda yer alan annelere destekleyici hemşirelik bakımı, önceden belirlenen kriterler doğrultusunda verilmiş, kontrol grubunda yer alan annelere ise hastanedeki bakım dışında bakım verilmemiştir. Deney grubu annelerin izleminde Dünya Sağlık örgütünün önerdiği partograf kullanılmış, kontrol grubunun izleminde ise Doğumevinin kullandığı çizelgeden yararlanılmıştır. Deney grubuna eylemin başından itibaren annelerin fiziksel ve duygusal gereksinimlerini karşılamaya yönelik bakım ve yaklaşımlar uygulanarak, eylemi olabildiğince güvenli, sağlıklı geçirmelerine çalışılmıştır. Bunun için Doğumevindeki ekiple gereken işbirliği sağlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, ki-kare, Fisher' in kesin ki-kare, Mann Whitney U, Wilcoxon işaret testi, Kruskal Wallis, tek yönlü varyans analizi, t testi, korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmada, deney ve kontrol grubunda yer alan annelerden elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu elde edilen değerlere göre, uygulanan bakımın etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been conducted experimentally to establish the effects of supportive nursing care, given to mothers, having their first child, on the labor and delivery. The total of 100 participants of the research were chosen amongst the pregnant women who were expecting their first babies and applied to Bakırköy Maternity and Child Hospital between 8-26 September 1997 for Childbirth. 50 of the participants were chosen for experiments while the other 50 mothers were chosen for the control group. The Information Form (Appendix I), Observation form (Appendix II). Pregnancy monitoring form (Partograph) (Appendix III) were applied to the mothers in the scope of this research in the Intrapartum Unit before birth. The two part After birth interview form were applied after birth before discharge. The mothers in the experimental group were given supportive nursing care in accordance with the criteria established beforehand. The mothers in the control group only received standard nursing services of the maternity hospital. While monitoring the experimental group the Partograph recommended by the World Health Organization were used. In case of the control group the standard forms of the maternity hospital were applied. For experimental group, nursing which can answer the physicial and emotional needs of the mother candidates were applied during labor and delivery. Hence during this period the mothers spent the time most comfortably in secure and healthy environment. The maternity hospital cooperated intensively to active the above. Data has been evaluated using frequency counts percentages, chi-square, fisher chi-square, Mann Whitney U, Wilcoxon's test, analysis of variance, t test, correlation test. In this research the data obtained from experimental and control group mothers were compared. According to the results of the comparison the effectiveness of the supportive nursing care was evaluated. The results of the statistical evaluation, in accordance with the hypothesis of the research, there was no difference significantly, amongst the experimental-and control mothers regarding identifying characteristics, preparation for childbirth, expectations and thoughts of the maternity and vital signs.