Akne vulgaris insülin benzeri büyüme hormonu-1(IGF-1) düzeyi ve IGF-1 reseptör gen polimorfizmi
Insulin-like growth factor-i receptor gene polymorphism and IGF-1 level in acne vulgaris patients
  1. Tez No: 437779
  2. Yazar: BURAK SEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET LEVENT TAŞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Akne vulgaris daha çok yüz bölgesi olmak üzere seboreik bölgelerde gözlenen pilosebase uniteyi tutan kronik inflamatuar bir dermatozdur. Patogenezde rol oynayan faktörler;aĢırı sebum üretimi, anormal follikuler keratinizasyon, Propionibacterium acnes (P.acnes) çoğalması, inflamasyon ve genetik faktörlerdir.Etyopatogeneze yönelik Insülin benzeri büyüme faktörü(IGF-1) düzeyi ve Ġnsülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein(IGFBP3) düzeyi ve IGF-1'nin gen polimorfizmini içeren çalıĢmalarda akne vulgaris ile iliĢkili olduğu yönünde veriler elde edilmiĢtir. Bu çalıĢmada akne vulgarisli bireylerde IGF-1 sistemine dahil IGF-1 düzeyi,IGFBP- 3 düzeyi ve IGF-1 reseptör gen polimorfizmi parametrelerinin patogenezdeki rolünü ortaya koymayı amaçladık. ÇalıĢmamız 143 akne vulgaris hastası 70 sağlıklı kontrol içermekteydi.Hastalar akne vulgaris tanısı konduktan sonra sınıflandırma global akne skorlama sistemi Ģiddeti ile skorlanarak yapıldı.Kronik sistemik inflmatuar hastalığı ve hiperandrojenizm kliniği olmayan akne vulgarisli hastalar dahil edildi.Hasta ve kontrollerde ELISA yöntemi ile IGF-1 ve IGFBP3 düzeyleri,DNA izolasyonu ve PCR yöntemiyle IGF-1 reseptör gen polimorfizmi çalıĢıldı. ÇalıĢmamızda IGF-1 reseptor gen polimorfizmi değerlendirildiğinde ; AA genotipinin ve A allelinin akne grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı bir Ģekilde daha baskın olduğu gözlendi.(p değerleri sırasıyla:0,048—0,029)Buna ek olarak genotip olarak akne Ģiddet grupları arasında istatiksel olarak farklılık saptanmadı.Yine akne grubunda kontrol grubuna göre IGF-1 düzeyinin istatiksel olarak anlamlı bir Ģekilde daha yüksek olduğu fakat IGFBP-3 düzeyi arasında bir farklılık olmadığı saptandı.Aknenin Ģiddeti arttıkça istatiksel olarak anlamlı bir Ģekilde IGF-1 düzeyinin arttığı IGFBP3 düzeyinin bundan etkilenmediği gözlendi. Sonuç olarak IGF-1 düzeyi yüksekliğinin ve IGF-1 reseptör AA genotipi ve A alleli taĢımanın akne patogenezinde predispoze bir faktör olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris observed more often facial region including seborrheic areas. it is a chronic inflammatory dermatosis that holds the pilocebaceus unit. Factors that play a role in the pathogenesis are: excessive sebum production , abnormal follicular keratinization , Propionibacterium acnes ( P. acnes ) proliferation, inflammation and genetic factors. Studies for the etiopathogenesis including: IGF-1 levels,IGFBP3 levels and IGF-1 gen polymorphism, obtained datas shows that these factors to be associated with acne vulgaris. This study aims to show the role of IGF-I system that included IGF-1 levels, IGFBP-3 levels and IGF- 1 receptor gene polymorphism parameters in the acne vulgaris patogenesis at the individuals with acne. Our study included 143 acne vulgaris patients and 70 healthy controls. After the patients diagnosed acne vulgaris,they were classified by the global acne severity scoring system. acne vulgaris patients who has clinical hyperandrogenism and chronic systemic inflammatory disease were removed. IGF-1 and IGFBP3 levels in patients and control groups were studied by ELĠSA and IGF-1 receptor gene polymorphism were studied by DNA isolation and PCR technique. In our study when IGF-1 receptor gene polymorphism evaluated: AA genotype and A allele observed statistically significantly more dominant in acne group compared to control group(p values were 0,048—0,029). In addition, not a statistically significant difference between groups of genotype severity of acne. also, IGF-1 levels was found to be increased statistically significant in acne group compared to the control group but there was no difference between IGFBP-3 levels. It was observed that when the severity of acne increases statistically significantly IGF-1 leves increases but IGFBP3 levels were not affected. As a result, the increased levels of IGF-1 and containing IGF-1 receptor AA genotype and A allel was found to be a predisposing factor in the pathogenesis of acne.