Sistemik isotretinoin kullanan akne vulgaris hastalarında subklinik aterosklerozun değerlendirilmesi
Evaluation of subclinical atherosclerosis in patients with acne vulgaris treated with systemic isotretinoin
  1. Tez No: 564270
  2. Yazar: TEKDEN KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Akne vulgaris, pilosebase ünitenin kronik, inflamatuar bir hastalığıdır. Genellikle 11-30 yaş arasındaki bireylerde %85'e varan bir sıklıkta ortaya çıkmaktadır. Aktif bir retinoik asit derivesi olan isotretinoin, akne tedavisinde en etkili ve remisyon süresi uzun olan ilaçtır. Şiddetli aknede, diğer tedavilere dirençli orta şiddetli aknede ve skar bırakma potansiyeli olan aknede sıklıkla kullanılır. Koroner arter hastalıkları dünyada mortalite ve morbiditenin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır ve ateroskleroz koroner arter hastalıklarının temelini oluşturmaktadır. İsotretinoin ile yapılan çalışmalarda trigliserid, total kolesterol ve düşük dansiteli lipoprotein düzeyinde artış ve yüksek dansiteli lipoprotein düzeyinde azalma yaptığı gösterilmiş ve dolaylı olarak ateroskleroza neden olabileceği vurgulanmıştır. Fakat; literatürde uzun süreli isotretinoin kullanımı ve ateroskleroz riski ile ilgili yapılmış az sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışamada; dermatoloji kliniklerinde orta ve şiddetli akne vulgaris tedavisinde sık kullanılan sistemik isotretinoinin, subklinik ateroskleroz üzerine olan etkisini, subklinik ateroskleroz varlığını gösteren sensitif değere sahip parametrelerle belirlemeyi amaçladık. Çalışmamız altı ay boyunca isotretinoin kullanan 63 akne vulgaris hastası ile yapıldı. Hastaların tedavi başlangıcında ve tedavi sonunda glukoz, insülin, lipid profili, lektin benzeri okside düşük dansiteli lipoprotein reseptör-1, yüksek duyarlıklı C-reaktif protein ve okside düşük dansiteli lipoprotein değerleri karşılaştırıldı. Hastaların %84.1'i (n=53) kadın, %15.9'u (n=10) erkek idi.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease of the pilosebaceous unit. It usually occurs between the ages of 11-30, with a rate of 85%. Isotretinoin, an active retinoic acid derivative, is the most effective and remission-long drug in acne treatment. It is used in severe acne, moderate acne which is resistant to other treatments and scar prone acnes. Coronary artery disease is one of the main reasons of mortality and morbidity in the world and atherosclerosis plays a major role in the development of coronary artery diseases. In studies with isotretinoin; triglyceride, total cholesterol and low density lipoprotein levels have been shown to be increased while high density lipoprotein levels be in decreasing pattern so it could be said that isotretinoin may cause atherosclerosis indirectly. However; there are only few studies reporting the relationship between long-term use of isotretinoin and the risk of atherosclerosis in the literature. The aim of this study was to determine how the systemic use of isotretinoin in the treatment of moderate to severe acne vulgaris in dermatology clinics affects subclinical atherosclerosis by using sensitive parameters indicating the presence of subclinical atherosclerosis. Our study was completed with 63 acne vulgaris patients treated with isotretinoin for six months. Glucose, insulin, lipid profile, lectin-like oxidized low-density lipoprotein receptor-1, high-sensitivity C-reactive protein and oxidized low-density lipoprotein values were compared at the beginning and at the end of treatment. Of these patients, 84.1% (n=53) were female and 15.9% (n=10) were male.