Sınırsız zaman skalasında yüksek mertebe lineer olmayan sınır değer preblemleri
Higher order nonlinear boundary value problems on infinite time scales
  1. Tez No: 437808
  2. Yazar: ELÇİN MANAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SERAP TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez esas olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusu ve tezde yapılan çalışmalar hakkında kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, zaman skalası teorisi ile ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilerek, zaman skalası teorisi tanıtlmıştır. Üçüncü bölümde, sınırsız bir zaman skalasında tanımlı 2. mertebe lineer olmayan m-noktalı dinamik denklemin en az üç çözümünün varlığı üzerine koşullar incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar verilen örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of three chapters. In the first chapter, information concerning the subject of the thesis and works which are related with this subject are shortly given. In the second chapter, fi rstly basic de finitions and theorems related with time scales theory are involved. In the third chapter, existence of at least three positive solutions of second order m-point nonlinear dynamic equations has been considered on infi nite time scale. The results were con firmed in the examples.