İki katlı Cesàro toplanabilir diziler için Tauber tipi teoremler
Tauberian theorems for Cesàro summable double sequences
  1. Tez No: 437843
  2. Yazar: GÖKŞEN FINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kısaca toplanabilme metotları ve Tauber teorisinin tarihsel gelişiminden bahsedilerek, tek katlı ve iki katlı diziler için Cesàro toplanabilme alanında yapılan çalışmalar özetlenecektir. Ayrıca tezde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verilecektir. İkinci bölümde, tek katlı dizilerin Cesàro toplanabilirliği hakkında özet niteliğinde bilgiler verilecektir. Ardından iki katlı diziler icin Cesàro toplanabilme alanına ait temel tanım ve ifadeler verilerek, (C,1,1) toplanabilme metodu için Tauber tipi teoremler ispatlanacaktır. Üçüncü bölümde, tek katlı ve iki katlı diziler için düzenli üretilen dizi kavramı verilecektir ve daha sonra düzenli üretilen dizi kavramı kullanılarak iki katlı diziler için Tauber tipi teoremler ispatlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the fi rst chapter, briefly, summability methods and the historical developments of Tauber theory will be mentioned. For the single and double sequences, the studies done in the fields of Cesàro summability will be summarized. Also, there will be given information about the studies which will be done in the thesis. In the second chapter, there will be given information as a summary about the Cesàro summability of single sequences. And then, for the Cesàro summability of double sequences will be given basic de finition and notations, Tauber type theorem will be proved for (C,1,1) summability methods. In the third chapter, for single and double sequence, the concept of the regularly generated sequences will be given and then, by using the concept of the regularly generated sequence, Tauber type theorems will be proved for double sequences.