Folat reseptör hedefli anti kanser ilaç taşıyıcı nanosistem sentezi ve karakterizasyonu
Folat receptor target anti-cancer drug carrier nanosystem synthesis and characterization
- Tez No: 675293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KEKLİKCİOĞLU ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, kanser hücrelerine hedeflenebilen folik asit reseptör hedefli ilaç taşıyıcı sistemlerin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve meme kanser tedavisinde sıklıkla kullanılan Doksorubisin (DOX) ve Tamoksifen (TAM) kemoterapötik ilaçlarının hedefli nanotaşıyıcı sisteme yüklenerek ilaç taşınım özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlk olarak grafen oksit nanopartikülü sentezlenmiş ve üretilen grafen oksitin yüzeyi Kitosan (CS) ile iyileştirilmiştir. Tümör hücrelerine hedefleme için sistem folik asit (FA) ile konjuge edilmiştir ve daha sonra DOX ve TAM ilaç etken madde konjugasyonları gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen nanotaşıyıcının ve ilaçlı sistemin karakterizasyon analizi FTIR, UV, XRD, SEM ve ZETA ile yapılmıştır. Bu sistemlerden ilaç salınım profili, asidik (pH 5.3) ve fizyolojik (pH 7.4) olarak hazırlanan iki farklı pH tampon çözelti ortamında incelenmiştir. Elde edilen GO-CS-FA-TAM-DOX yapılarından ilaç salınımları UV ile analiz edilmiştir. Yapılan karakterizasyon analizleri sonrasında ilacın taşıyıcı sisteme başarılı bir şekilde bağlandığı ortaya konulmuştur. İlaç salınım analizlerinde 24 saat sonunda GO-CS-FA-TAM-DOX'un asidik (pH 5.3) ortamda fizyolojik (pH 7.4) ortama göre daha iyi salındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to synthesize and characterize folic acid receptor-targeted drug delivery systems that can be targeted to cancer cells and to examine the drug delivery properties of Doxorubicin (DOX) and Tamoxifen (TAM) chemotherapeutic drugs, which are frequently used in breast cancer treatment, by loading them into the targeted nanocarrier system. First, the graphene oxide nanoparticle was synthesized and the surface of the produced graphene oxide was improved with Chitosan (CS). For targeting to tumor cells, the system was conjugated with folic acid (FA) and then DOX and TAM drug-drug conjugations were performed. Characterization analysis of the synthesized nanocarrier and the drug system was performed with FTIR, UV, XRD, SEM and ZETA. The drug release profile from these systems was investigated in two different pH buffer solutions prepared as acidic (pH 5.3) and physiological (pH 7.4). Drug releases from the obtained GO-CS-FA-TAM-DOX constructs were analyzed by UV. After the characterization analysis, it was revealed that the drug was successfully bound to the carrier system. In drug release analyzes, it was observed that GO-CS-FA-TAM-DOX was released better in acidic (pH 5.3) media than in physiological (pH 7.4) after 24 hours.