Kemoterapik ilaç ve TPN (total parenteral beslenme) karışımı hazırlama süreçlerinin otomatize edilmesi
Automation of chemotherapy and TPN (total parentheral nutrition) preparing process
  1. Tez No: 437889
  2. Yazar: ÖZGÜN KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN ZEKİ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Projenin amacı, kemoterapi ve TPN hazırlamaları için hassas ve otomatize dozlama sistemleri geliştirmektir. Bu amaç için doz hassasiyetinin ön planda olduğu TPN karışımlarını yüksek hassasiyetle dozlayacak ve kemoterapi alanında ise doz hassasiyetine ek olarak hazırlanan antineoplastik ilaçların yol açabileceği kontaminasyon (saçılma) riskini en aza indirgeyecek iki ayrı sistem tasarımlandı. Hassas dozlama sürecinde uygulanan yöntem, hacimsel dozlama ve kütlesel kontrol prensibine dayalıdır. Kemoterapi ve TPN hazırlamalarında dozlanan bütün maddelerin son hali solüsyon formundadır. Buda dozlanacak olan miktarın hacimsel (ml) olarak ifade edilmesini ve sistemler içerisinde aktüatörlere verilen komutların bu değer üzerinden hesaplanmasını gerektirmektedir. Hacimsel olarak hazırlanan dozun kesin doğruluğunun sağlanması ise ancak kütlesel kontrol ile mümkündür. Bu kontrolde ihtiyaç duyulan ana değişken ise hacim-kütle çevrimini sağlayacak olan dansite (g/ml) bilgisidir. Dansite ve hacim bilgisinden elde edilen kütle değeri ile dozlamanın hassas bir şekilde teyidi alınır, gerekli ise düzeltmeler yapılır ve bu düzeltmenin ne kadar hacim (ml) gerektirdiği net bir biçimde hesaplanır. Projenin tamamlanması ile dünyada birkaç firma tarafından üretilen ve yerli üretimi olmayan bu cihazlar, Onkofar A.Ş. portföyüne katılacaktır. Çalışma, Ege Üniversitesinin akademik katkılarıyla, Onkofar Sağlık Ürünleri A.Ş. tarafından gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the project is to develop dosing systems which are automatized and gravimetrically sensitive. Two different types of system are designed in this context. While TPN dosing device is providing high dosing accuracy by gravimetric control, chemotherapy dosing device offers both high dosing accuracy and reducing contamination caused by toxic drugs. The method that is used in a sensitive dosing is based on volumetric dosing and gravimetric control of this volumetric operation. All the ingredients that are used in TPN and chemotherapy preparations are in liquid form. In this manner, we should define the amount of ingredient as millilitres (ml) and values that are sent to actuators are calculated via this unit. Numeric proof of a volumetric dosing process has to be performed by gravimetric control. During the control step, density information (g/ml) of the liquid has to be known to convert volume value to mass value. After this step, the error rate of the preparation is calculated. If correction is needed to keep the rate in a current range, the correction is performed and controlled with the same operation again. At the end of this project, the device, which is manufactured by only a few companies in the world and is not manufactured in our country, will be added to Onkofar A.Ş. product portfolio. This work will be performed with academic contribution of Ege University by Onkofar Sağlık Ürünleri A.Ş.