Kolelitiyazis nedeni ile laparoskopik kolesistektomi yapılan çocuklarda risk faktörleri, erken ve uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi.
Evaluation of risk factors, early and long-term results in children who have laparoscopic cholecystectomy wi̇th cholelithiasis
  1. Tez No: 851058
  2. Yazar: TURAL JUMA-ZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN İHSAN ÖZTORUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimizde kolelitiyazis nedeni ile laparoskopik kolesistektomi yapılan hastaların demografik verilerini ve klinik bilgilerini değerlendirmek, safra taşı oluşumu için risk faktörlerini belirlemek ve klinik deneyimlerimizi aktarmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2009-2022 yılları arasında kliniğimizde tedavi edilen hastaların dosyaları, demografik verileri (yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi), semptomları, akut kolesistit geçirme durumları, aile öyküsü, ilaç öyküsü, safra taşı risk faktörleri (TPN, aşırı kilo veya obezite, hemolitik hastalık, hipotiroidi, kemoterapi), ek hastalıkları, görüntüleme bulguları, laboratuvar bulguları, cerrahi tedavileri, intraoperatif komplikasyonları, postoperatif takip sonuçları (yatış süresi, takip süresi, komplikasyon), patoloji raporları ve uzun dönem komplikasyonlar açısından retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya 132 hasta (75 kız ,57 erkek) dahil edildi. Olguların tanı yaş ortalaması 13,2 (5-18) yaş olup, ortalama VKİ 22,97 (9,8-44,7) idi. 31 hasta (%23,3) hafif kilolu, 18 (%13,5) hasta obez, iki hasta (%0,01) ise morbid obez idi. Olguların 114(%86,3) 'ü karın ağrısı, 21(%15,7)'i kusma, yedisi (%5,2) dispepsi semptomları ile başvurdu. İki olguda insidental olarak kolelitiyazis tespit edildi. 54 olgu (%40,6) ise öncesinde akut kolesistit nedeni ile hastanede yatırılarak tedavi edildi. Olgular kolesistit tedavisi sonrası ortalama 92,57 (14-456) gün sonra opere edildi. Laboratuvar incelemelerinde 30 (%22,5) hastada hiperbilurubinemi, 19 hastada (%14,2) transaminaz yüksekliği, 16 hastada (%12) GGT yüksekliği, altı hastada (%4,5) hiperkolesterolemi, altı hastada (%4,5) ise hipertrigliseridemi tespit edildi. Etyolojide iki hastada kısa barsak sendromuna bağlı TPN kullanımı, iki hastada kemoterapötik ajan kullanımı, iki hastada talasemi majör, 14 hastada (%10,5) herediter sferositoz tespit edildi. Abdominal ultrasonografide 101 hastada multiple taş tespit edildi. Taşların boyutu ortalama 8,9 (1-24) mm idi. 30 hastada MRCP yapıldı. Tüm olgulara laparoskopik kolesistektomi yapıldı, üç olguda laparotomiye geçildi. Herediter sferositozlu beş olguda eş zamanlı splenektomi yapıldı. Oral beslenme postoperatif 1,16 (0,5-6) gün sonra başlandı. Bir olguda postoperatif kanama nedeni ile laparotomi yapıldı. Olguların hastanede yatış süresi ortalama 4,14(1-18) gün idi. Hastaların takip süresi ortalama 8,7(4-18) ay idi. Uzun dönem takiplerinde komplikasyon görülmedi. Sonuç: Çalışmamızda kız cinsiyeti, adölesan yaş grubu ve obezitenin kolelitiyazis için önemli risk faktörleri olduğunu tespit ettik. On yaş altındaki çocuklarda etyolojide hematolojik nedenler sık görülmektedir. Obezite akut kolesistit için risk faktörü olmakla birlikte post operatif komplikasyon ve hastanede yatış süresi üzerine etkisi yoktur. Kolelitiyazisin tedavisinde laparoskopik kolesistektomi altın standart olup, erken ve uzun dönem sonuçları yüz güldürücüdür.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the demographic data and clinical information of patients who underwent laparoscopic cholecystectomy due to cholelithiasis in our clinic , to determine the risk factors for gallstone formation and to convey our clinical experiences. Materials and Methods: The files of the patients treated in our clinic between 2009-2022 include demographic data (age, gender, height, weight, body mass index), symptoms, acute cholecystitis, family history, drug history, gallstone risk factors (TPN, excessive weight or Obesity, hemolytic disease, hypothyroidism, chemotherapy), comorbidities, imaging findings, laboratory findings, surgical treatments, intraoperative complications, postoperative follow-up results (hospitalization period, follow-up period, complications), pathology reports and long-term complications were examined retrospectively . Results: 132 patients (75 girls, 57 boys) were included in the study. The average age at diagnosis of the cases was 13.2 (5-18) years, and the average BMI was 22.97 (9.8-44.7). 31 patients ( 23.3% ) were slightly overweight, 18 (13.5%) were obese, and two patients (0.01%) were morbidly obese. 114 ( 86.3% ) of the cases presented with abdominal pain, 21 (15.7%) with vomiting, and seven (5.2%) with dyspepsia symptoms. Cholelithiasis was detected incidentally in two cases . 54 cases ( 40.6% ) were previously hospitalized and treated due to acute cholecystitis. The cases were operated on an average of 92.57 (14-456) days after cholecystitis treatment . Laboratory examinations showed hyperbilirubinemia in 30 patients ( 22.5% ) , transaminase elevation in 19 patients (14.2%), GGT elevation in 16 patients (12%), hypercholesterolemia in six patients (4.5%), and hyperbilirubinemia in six patients (4.5%). Hypertriglyceridemia was detected. Etiology: TPN use due to short bowel syndrome in two patients, use of chemotherapeutic agents in two patients, thalassemia major in two patients , hereditary disease in 14 patients ( 10.5% ) . spherocytosis was detected. Multiple stones were detected in 101 patients by abdominal ultrasonography. The average size of the stones was 8.9 (1-24) mm. MRCP was performed in 30 patients. Laparoscopic cholecystectomy was performed in all cases, and laparotomy was performed in three cases. hereditary Simultaneous splenectomy was performed in five cases with spherocytosis . Oral nutrition was started 1.16 (0.5-6) days postoperatively. In one case, laparotomy was performed due to postoperative bleeding. The average hospital stay of the cases was 4.14 (1-18) days. The average follow-up period of the patients was 8.7 (4-18) months. No complications were observed during long-term follow-up. Conclusion: In our study, we found that female gender, adolescent age group and obesity are important risk factors for cholelithiasis . Hematological causes are common in etiology in children under the age of ten. Although obesity is a risk factor for acute cholecystitis, it has no effect on post-operative complications and hospital stay. Laparoscopic cholecystectomy is the gold standard in the treatment of cholelithiasis , and its early and long-term results are satisfactory.