Etlik damızlık yumurtalarına L-thyroxıne ve trııodothyronıne ın-ovo injeksiyonunun çıkış gücü ve etlik piliç performansı üzerine etkileri
The effect of in-ovo injection of L-thyroxine and triiodothyronine in broiler breeder eggs on hatchability and broiler performance
  1. Tez No: 437912
  2. Yazar: ESRA KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu projede, etlik damızlık yumurtalarına embriyonik dönemde in-ovo L-thyroxine (T4) ve triiodothyronine (T3) injeksiyonunun çıkış gücü, embriyo ölümleri ve civciv kalitesi ile etlik piliç performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Projenin ilk aşamasında; ticari bir etlik damızlık işletmesinden temin edilen 40 hafta yaşında Cobb-500 etlik damızlıklarına ait 600 adet döllü yumurta kullanılmıştır. Denemede aşağıdaki muamele grupları oluşturulmuştur: 1) kontrol (K) grubu; herhangi bir injeksiyon yapılmamıştır (250 adet), 2) T3 grubu; kuluçkanın 17. gününde her bir yumurtaya (250 adet) 0.1 ml fizyolojik su çözeltisi içinde 25 ng triiodothyronine (T3) injekte edilmiştir, 3) T4 grubu; kuluçkanın 17. gününde her bir yumurtaya (100 adet) 0.1 ml fizyolojik su çözeltisi içinde 50 ng L – thyroxine (T4) injekte edilmiştir. Tüm muamele gruplarına standart kuluçka koşulları sağlanmıştır. Deneme gruplarında embriyo ölümleri, çıkış gücü, çıkış zamanı, yeni çıkan civcivlerin ağırlığı, uzunluğu ve rektal sıcaklıkları, sarı kesesi ağırlığı ve sarı kesesiz vücut ağırlıkları ölçülmüştür. İkinci aşamada (K) ve T3 gruplarında 4 tekerrür ve her tekerrürde 20 civciv, T4 grubunda ise yine 4 tekerrür ve her tekerrürde 15 civciv kümese yerleştirilmiş ve 6 hafta (42 gün) boyunca büyütülmüştür. Canlı ağırlık ve yem tüketimi her hafta ölçülmüş ve canlı ağırlık artışı ile yemden yararlanma değeri bu ölçümlere göre hesaplanmıştır. Deneme sonucunda in – ovo L-thyroxine ve triiodothyronine injeksiyonunun çıkış gücü, rektal sıcaklık ve sarı kesesiz vücut ağırlığına önemli bir etkisi olmadığı (P>0.05) saptanmıştır. Tiroit hormonları in – ovo injeksiyonu çıkış zamanı, civciv ağırlığı, civciv uzunluğu ve sarı kesesi ağırlığını önemli derecede etkilemiştir (P0.05). T4 injekte edilen grupta kontrol grubuna göre canlı ağırlık (0 – 6 hafta), canlı ağırlık artışı (0 – 3 hafta) ve yem tüketiminin önemli düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak kuluçkanın 17. günü in – ovo L-thyroxine ve triiodothyronine uygulamasının kuluçka ve etlik piliç performansına ait bazı özellikleri olumlu yönde etkiler gösterdiği saptanmıştır. Bu bakımdan in – ovo L-thyroxine ve triiodothyronine uygulaması kuluçka performansının artırılması ve ileriki yaşlarda etlik piliç performansının iyileştirilmesi amacıyla yararlanılabilecek bir yöntem olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research determine to effect of in – ovo injection of L-thyroxine and triiodothyreonine to fertile broiler eggs on hatchability, embryo mortality, chick quality and broiler performance. On the first stage the 600 fertile eggs used in this experiment were obtained from a Cobb-500 broiler breeder flock of 40 weeks of age. Treatments were following: 1) control grup, without injection (250 eggs), 2) group injected with 25 ng triiodothyreonine (T3) per egg in 0.1 ml physiologycal saline solution, 3) group injected with 50 ng L-throxine (T4) per egg in 0.1 ml physiologycal saline solution. All treatments are incubated in standart condition. Upon hatch, embryo mortality, hatchability, hatching time, weight, lenght and rectal temperature of newly-hatched chicks, yolk sac and without yolk sac body weight were measured. On the second stage for all control and T3 groups 4 replicate and 20 chicks per replicate, for T4 group 4 replicate and 15 chicks per replicate were transferred to experimental house and reared for 6 weeks (42 days). Live weight and feed intakes were measured for every each weeks and then weight gain and feed conversion ratio were calculated.