L-arjinin'in in ovo enjeksiyonu ve rasyona ilavesinin etlik piliçlerde büyüme performansı, göğüs eti kalitesi ve bağışıklık sistemi üzerine etkileri
The effects of in ovo and/or dietary L-arginine administration on growth performance, breast meat quality and immune system in broiler chickens
  1. Tez No: 942306
  2. Yazar: EHSAN KARIMIYAN KHAMSEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN CENGİZ, DOÇ. DR. ELİF BABACANOĞLU ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmada etlik piliçlerde L-arjinin (L-Arj)'in in ovo besleme (IOB) ve rasyona ilavesinin kuluçka performansı, embriyo gelişimi, büyüme performansı, göğüs eti kalitesi ile bazı bağışıklık parametreleri, serum trigliserit ve nitrik oksit (NO) düzeylerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Toplam 780 kuluçkalık yumurta, Ross 308 et tipi damızlık sürüsünden toplanarak kuluçkaya yatırıldı. Kuluçkanın 17,5. gününde yumurtaların 1/3'üne tuz ile IOB (pozitif kontrol), sonraki 1/3 bölümüne L-Arj ile IOB uygulanmış ve kalan 1/3'üne ise IOB uygulanmıştır (negatif kontrol). Çıkım sonrası 432 adet civciv altı gruba dağıtılmıştır. Büyütme boyunca (47 gün), bu grupların yarısı bazal yem ile beslenmiş ve diğer yarsına L-Arj katkılı rasyon hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study aimed to investigate the effects of in ovo feeding (IOF) and/or dietary L-arginine (L-Arg) supplementation on incubation performance, embryonic development, growth performance, breast meat quality, selected immune parameters, and serum triglyceride and nitric oxide (NO) levels in broiler chickens. Materials and Methods: A total of 780 fertile eggs were collected from a Ross 308 meat-type parent stock and incubated. On day 17.5 of incubation, one-third of the eggs received IOF with saline (positive control), another one-third received IOF with L-Arg, and the remaining one-third received no IOF (negative control). A total of 432 out of hatched chicks were distributed into six groups. Throughout the growth period (47 days), half of these groups were fed a basal diet, while the other half received a ration supplemented with L-Arg.