Kuluçkada çörek otu ekstraktı kullanımının etlik piliçlerde kuluçka randımanına etkileri
Effects of using black cummin extract during incubation on hatchability of broilers
  1. Tez No: 611084
  2. Yazar: ENES EĞİLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİH OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırmada, damızlık sürü yaşına ve kuluçka makinesinde bitki özütü uygulama seviyesine bağlı olarak etlik piliçlerde kuluçka randımanındaki değişmeler incelenmiştir. Bu amaçla, genç (27 hafta), orta yaşlı (36 hafta) ve yaşlı (60 hafta) Ross 308 etlik damızlık sürülerden elde edilen toplam 1920 yumurta kullanılmıştır. Bu yumurtaların üzerine kuluçka dönemi boyunca bitki özütü olarak 4 farklı seviyede 0; 0.5 1.0 ve 2.0 ml/l) suda çözünmüş çörek otu (Nigella sativa) özütü sprey şeklinde uygulanmıştır. Dönem sonunda elde edilen erken, orta ve son dönem embriyo ölümleri ile kuluçka randımanı verileri karşılaştırılmıştır. Sürü yaşının erken ve orta dönem embriyo ölümleri ile kuluçka randımanını etkilediği görülmüştür. Genç ve orta yaşlı sürülerde yaşlı sürülere göre erken ve orta dönem embriyo ölümleri daha düşük, kuluçka randımanı ise daha yüksek olmuştur (p < 0.05). Buna karşılık, özüt uygulamasında incelenen özelliklerde uygulama seviyesine bağlı olarak rakamsal farklar olduğu ve bu rakamsal değişikliklerin özellikle yaşlı sürüler bu farkların daha belirgin olduğu görülmüş, ancak bu farkların önemli olmadığı tespit edilmiştir (p > 0.05). Benzer şekilde interaksiyon etkisi de önemsiz bulunmuştur (p > 0.05). Araştırma sonucunda, sürü yaşının incelenen kuluçka özelliklerinin tamamına yakınını etkilediği, kuluçkada çörek otu özütü uygulamasının ise araştırma şartlarında önemli bir fark sağlamadığı tespit edilmiştir. Konu ile ilgili çalışmalara devam edilmesinin ve farklı uygulama seviyeleri ile farklı bitki özütlerinin tek başına veya birlikte kullanımları ile ilgili yetiştirme ve kesim aşamalarını da içine alan daha ayrıntılı çalışmalar gerçekleştirilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, changes in hatchability in broiler embryos were investigated depending on breeding age and the level of herbal extract application at different doses in the incubator. For this purpose, a total of 1920 eggs obtained from Ross 308 broiler young (27 weeks), middle aged (36 weeks) and old (60 weeks) breeder flocks were used. During the incubation period, these eggs were sprayed with 4 different levels (0, 0.5, 1.0 and 2.0 ml / l) of water-soluble black seed (Nigella sativa) as herbal extract. At the end of the incubation period, early, middle and last stage embryonic deaths and hatchability data were compared. It was found that breeding age affect early and mid-term embryo deaths and hatchability. Early and mid-term embryonic deaths were lower and hatchability was higher in young and middle-aged breeders (p < 0.05). On the other hand, it was found that there were numerical differences in extract application depending on the application level and these differences were more significant especially in old, but these differences were not significant (p > 0.05). Similarly, the interaction effect was not significant (p > 0.05). As a result of the research, it was found that the breeding age affected almost all of the hatching parameters examined and that the application of black seed extract in the incubator did not provide a significant difference in the research conditions. It is thought that it would be beneficial to continue the studies related to the subject and to carry out more detailed studies including the growing and slaughtering stages related to the use of different plant extracts alone or in combination with different application levels.