Siyah alaca sığırlarda kolostrum kalitesi ve süt bileşiminin buzağıların büyüme performansına etkileri
Effects of colostrum quality and milk composition on growth performance of calves in holstein cows
  1. Tez No: 437936
  2. Yazar: İBRAHİM CİHANGİR OKUYUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Siyah Alaca ineklerin kolostrum kalitesi ile süt bileşimlerinin değişiminin ve bu faktörlerin buzağıların büyüme performansı üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada, 61 baş inek ve bu ineklerden doğan 38 erkek ve 23 dişi buzağı kullanılmıştır. Doğum, 24, 48 ve 72. saatlerde kolostrum kalitesi ve kompozisyonu ile 15, 30, 45 ve 60. günlerde buzağıların içtikleri süt kompozisyonu, ayrıca buzağıların doğum, 15, 30, 45 ve 60. günlerdeki canlı ağırlık ve bazı vücut ölçüleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, investigating the change of colostrum quality and milk composition of Holstein cows and the effects of these factors on growth performance of calves were aimed. In the investigation, a total of 61 cows, and 38 male and 23 female calves born from those cows were used. Colostrum quality and composition on birth, 24th, 48th and 72nd hours, and composition of milk fed by calves on 15th, 30th, 45th and 60th days, and also live weight and some body measurements on birth, 15th, 30th, 45th and 60th days were determined.