Kastamonu ili kanatlı hayvan yetiştiriciliği ve ticari üretime geçme imkanları
Raising poultry cultivation and the opportunity of beginning commercial production in kastamonu
- Tez No: 437937
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kastamonu ili orman alanlarının yoğun olarak yer aldığı, sanayinin yetersiz olduğu, bitkisel ve hayvansal üretimin geleneksel yöntemlerle yapıldığı ve köyden kente göçün en yoğun olduğu yerleşim alanlarındandır. Bu çalışma ile ekonomik anlamda tavukçuluğun çok yaygın olmadığı Kastamonu ilinde kanatlı hayvan varlığını ve üretimin yapısını ortaya çıkarmak, sorunları belirlemek ve ticari üretim yapmaya dönük altyapıyı ortaya koymak amaçlanmıştır. Ticari üretimin başladığı işletmeler için ise üretime dönük sorunlar, çevre etkileri, gübre ve diğer atıkların değerlendirilmesi gibi konularda üretici eğilimlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. İlde TKDK kapsamında Devrekani ilçesinde 30.000 kapasiteli 1 yumurtacı işletme ile Araç ilçesinde 55.000'er kapasiteli iki, 60.000'er kapasiteli iki, 44.000 kapasiteli bir olmak üzere toplam beş, İhsangazi ilçesinde 50.000 kapasiteli bir etlik piliç işletmesi kurulmuş ve üretime başlamışlardır. Elde edilen sonuçlara göre Kastamonu ilinde yumurta üreten entansif işletmelerin üretim ve pazarlamada sorunlarının olmadığı, etlik piliç işletmelerinin ise başka illerdeki entegrasyonlara bağlı çalışmak zorunda olmaları nedeniyle hem üretimde, hem de pazarlamada sorunları olduğu gözlenmiştir. Aile veya köy tavukçuluğu sisteminde ise ek bir gelir amaçlanmadığı, hobi ve ihtiyaç gidermenin ilk planda olduğu, fazla ürünün yerel pazarlarda herhangi bir üretim tarihi belirtilmeden, ambalajsız pazarlandığı gözlenmiştir. Özellikle köy tavukçuluğu olarak ifade edilen ve tüketiciler arasında doğal ürün olarak algılanan bu sistemin, kontrolsüz olarak devam ettirilmesi halinde her türlü atığa ulaşabilen tavuklardan elde edilen ürünlerinden kaynaklanabilecek olumsuzluklar dikkate alınmak zorundadır. Bu nedenle bu üretimin sürdürülmesi için küçük kapalı alanları olan, gezinme alanları çevrilmiş birimler kullanılmalı ve hayvanların deterjan, ilaç, foseptik çukurları, her türlü kimyasal ilaç, petrol ve yağ gibi kalıntılara ulaşmalarının engellenmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Kastamonu is a city that has large forest land however has less industry and agriculture and cultivation are done by traditional ways. The purpose of this study is to analyze poultry population, cultivation models, defining problems and revealing requirements for commercial cultivation. This study also detects problems related with environmental effects, using fertilizers and other contaminants for the enterprise that has already started commercial cultivation Within the scope of TKDK, there are 1 egg cultivation plant at Devrekani with a capacity of 30.000 layers, 5 broiler farms at Araç with three different capacities of 55.000, 60.000 and 44.000. Also, İhsangazi has a broiler farm which has a capacity of 50.000 poultries. Based on the results of this study, it is concluded that the business which has intensive egg production, does not have any problems with sales and marketing functions. However, broiler product companies have many problems with sales and marketing functions since they are obligated to work with the other broiler entegration firms in different cities. It is not aimed to earn any income in country side poultry cultivation. The first aim is to meet the needs or village poultry farms are made as a hobby. Also, overproduction is supplied to the market without any package and printed production date. Country side poultry cultivation which is known as“natural product”, should be operated under control, due to damaging effects of poultries that can reach contaminants. Teherefore, enclosed and protected areas sholud be used and it should be prevented to reaching contaminants like detergent, petroleum, oil, chemicals and drugs.