Bıldırcınlarda yumurta kabuk kalınlığının kuluçka sonuçlarına etkisi
The effect of eggshell thickness on hatching results of quails
- Tez No: 437935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT SAMİ YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma bıldırcınlarda yumurta kabuk kalınlığının kuluçka sonuçlarına etkisini araştırmak üzere yürütülmüştür. Bu amaçla iki ayrı deneme planlanmıştır. Birinci denemede 23 haftalık damızlık sürüden elde edilen 1000 yumurta, ikinci denemede ise, aynı sürüden 41 haftalık yaşta alınan 415 yumurta kullanılmıştır. Yumurtalar bireysel olarak numaralandırıldıktan sonra ağırlıkları ve ultrasonik yöntemle kırılmadan kabuk kalınlıkları belirlenmiştir. Birinci denemede elde edilen 23 haftalık yaştaki sürüye ait yumurta ağırlığı ortalama 11.16 g ve ikinci denemede elde edilen 41 haftalık yaştaki sürüye ait yumurta ağırlığı ortalama 10.79 g olarak belirlenmiştir. Her iki çalışmada da yumurtalar kabuk kalınlıklarına göre ince, orta ve kalın kabuklu olarak sınıflandırılmıştır. Kuluçka süresi 18 gün olarak uygulanmıştır. Kuluçka sonunda çıkış gerçekleşmeyen yumurtalar kırılarak döllülük ve embriyonik ölümler belirlenmiştir. Birinci denemede ince kabuklu yumurtalarda çıkış gücü % 69.2, orta kalınlık grubunda % 69.4 ve kalın kabuklu yumurtalarda % 82.4 olarak gerçekleşmiştir. İkinci denemede ise ince kabuklu yumurtalarda çıkış gücü % 87.8, orta kalınlık grubunda % 89.2 ve kalın kabuklu yumurtalarda % 91.9 olarak gerçekleşmiştir. Her iki denemede elde edilen çıkış gücü değerleri kalınlık gruplarına göre istatistiksel olarak farklılık göstermemiştir. Bu sonuçlara göre bıldırcınlarda kabuk kalınlığının kuluçkada çıkış gücünü etkilemediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of egg shell thickness on hatching results of quail. Two different trials were planned with this aim. In the first trial, 1000 eggs which obtained from breeder flock at 23 weeks of age, and 415 eggs which obtained from the same flock at 41 weeks of age were used in the second trial. After all eggs were individually numbered, egg weight and egg shell thickness were determined by ultrasound method without broken. The mean egg weight of eggs obtained from flock at 23 weeks of age in the first trial was determined as 11.16 g and 10.79 g in the second trial which obtained from flock at 41 weeks of age. Eggs were classified as thin, medium and thick shelled according to their egg shell thicknesses in both trails. Incubation duration was applied as 18 days. At the end of the incubation, unhatched eggs were broken to identify fertility and embryonic mortalities. In the first trial, hatching rates of thin, medium and thick shelled eggs were occurred as 69.2%, 69.4% and 82.4%, respectively. In the second trial, hatching rates of thin, medium and thick shelled eggs were occurred as 87.8%, 89.2% and 91.9%, respectively. The differences between the hatching rates of egg Shell thickness groups were found insignificant in both trials. According to these results, it was determined that, egg shell thickness did not affect the hatching rate of quail eggs.