Kastamonu İli Azdavay İlçesinde kadın giyimi üzerinde bir araştırma
A Research on the woman clothing in Kastamonu at Azdavay
- Tez No: 47872
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KASTAMONU İLİ AZDAVAY İLÇESİNDE KADIN GİYİMİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Sema ÖZKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Mustafa ARLI 1996, Sayfa: 76 Jüri: ProlDr.Mustafa ARLI ProtDr.Meltem BAYRAKTAR Prof.Bilge SAİN Her yöreye göre değişiklik gösteren geleneksel giyim, günümüzde teknolojinin gelişmesi, tekstil hammaddelerinin çeşitlenmesi, ekonomik koşullar, çalışma hayatı gibi alanlardaki gelişmelere paralel olarak kaybolmakta ya da yozlaşarak farklı bir biçim almaktadır. Bu değişim kentte kırsal kesime göre daha hızlı olmaktadır. Kırsal kesimde, bazı bölgelerin yöresel giysilerini kısmende olsa koruyabildikleri görülmektedir. Geleneksel giysilerini ve giyim tarzlarım günümüze kadar koruyabilen ve günümüzde de sürdüren yörelerimizden biri de Kastamonu ili Azdavay ilçesidir. Bu çalışmada Azdavay ilçesi ve onbeş köyünde geçmişte ve günümüzde kullanılan geleneksel kadın giyim elemanları belirlenmiş ve özellikleri yanında kullanım alanlarıda incelenerek geçmişten günümüze giyim elemanlarında meydana gelen değişmeler ortaya konmuştur. Geçmişte kullanılan geleneksel giyim elemanlarından başlıcalarımn“gömlek, üç etek, marka, çarşaf, yaşmak, duvak ve yağlık”olup artık kullanılmadığı sadece bohça ve çeyiz sandıklarında saklandığı tespit edilmiştir. Günümüzde kullanılan geleneksel giyim elemanlarının ise“takke, çene ipi, başörtüsü, don, gömlek, entari, yelek, çorap, ayakkabı, kuşak, ön bezi ve takılardan”oluştuğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kadın giyimi, geleneksel giyim, giyim elemam
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE WOMAN CLOTHING IN KASTAMONU AT AZDAVAY Sema ÖZKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Prof. Dr. Mustafa ARLI 1996, Page: 76 Jury: Prof.Dr.Mustafa ARLI Prof.Dr.Meltem BAYRAKTAR Prof.Bilge SAÎN The traditional clothing which are varying from district to district is diminished or changed because of technological development, different textile raw materials, economic conditions, hard working life etc. This variation is more rapid in cities when comparing with rural regions. It is obvious that in rural regions some of the districts protect their local clothings, Kastamonu-Azdavay town is one of the rural region that protected and continued these traditional clothing and clothing style. In this study, local and still used traditional woman clothings were determined in Azdavay town and it's fifteen villages and from past to nowadays, the changes of clothings were proved by examining their properties and usage areas. The traditional clothing members which were used in the past are“gömlek, üç etek, marka, çarşaf, yaşmak, duvak and yağlık”. These clothings are no more used nowadays, however only kept in bundles and trousseau chest. The traditional clothing members which are used nowadays are determined as“takke, çene ipi, başörtüsü, don, gömlek, entari, yelek, çorap, ayakkabı, kuşak, ön bezi and takı”. KEY WORDS : Woman clothing, traditional clothing, clothing units.