Kastamonu ili merkez ilçesindeki lise öğrencilerinin vücut hijyenine ilişkin alışkanlıklarının incelenmesi
  1. Tez No: 69661
  2. Yazar: GÜLŞEN ULAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma Kastamonu ili merkez ilçesindeki lise öğrencilerinin vücut hijyenine ilişkin alışkanlıklarının incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kastamonu ili merkez ilçesindeki liselerde okuyan 357 öğrenci oluşturmuştur. Veriler soru kağıdı ile toplanmıştır. Soru kağıdının 1. bölümünde öğrencilerin tanıtıcı özellikleri ile sosyo-ekonomik düzeylerine ilişkin bilgi verebilecek sorular, 2.bölümünde ise öğrencilerin vücut hijyenine ilişkin alışkanlıklarını belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında Excel ve SPSS paket programlan kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplan ile ki-kare önemlilik testinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre öğrencilerin %49.6'sı 14-15 yaş grubunda %51.3'ü erkek, %87.7'sinin annesi ev hanımı, %32.0'sinin babası işçi ve %80.1'i 1-3 kardeştir, öğrenciler vücut hijyenine ilişkin uygulamalarını alışkanlıktan ve kirlendiklerini hissetmeleri nedeniyle (%99.1) yapmaktadır. Dişlerini fırçalayan öğrenciler %94.7, haftada 2 kez banyo yapanlar %49.6, her gün ayağını yıkayanlar %78.4 oranındadır, öğrencilerin %89.6'sı ellerini doğru şekilde yıkamakta ve %42.0'si kulaklarını doğru temizlemektedir. Haftada 2 kez iç çamaşırını değiştiren öğrenciler %45.7 oranındadır ve öğrencilerin %57.4'ü pamuklu iç çamaşırı kullanmaktadır. Ayrıca öğrencilerin %56.0'sı peri-anal bölge temizliğini yanlış yapmaktadır. Kız öğrencilerde mensturasyon döneminde hijyenik ped kullanma oranı %91.4'dür. Genel olarak öğrencilerin vücut hijyenine ilişkin bazı uygulamaları yetersizdir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda liselerde okutulan Sağlık Bilgisi derslerinin etkin şekilde yürütülmesi ve dersin verilmesinde lisans ve lisansüstü eğitim almış hemşirelerden yararlanılması ve sağlık eğitimi çalışmalarında vücut hijyeni konusuna önemle yer verilmesi önerilmiştir. Anahtar kelimeler : Adölesan, Bireysel hijyen, Sağlık bilgisi
Özet (Çeviri)
Research has been done for defining habits of secondary school students about body hygiene around central town of Kastamonu city. Sample that research done on is made up of 357 students attending to secondary schools in central town of Kastamonu city. Data has been obtained by questionnaire. In the first part of form there are questions about student himself and socioeconomic level, in the second part questions about hygienic behaviours of students. Obtained data are evaluated with computers by using Excel and SPSS packet programmes. Percentage calculations and chi square importance tests are used for statistical evaluation of data. According to datas obtained from research 49.6% of students are at 14-15 years of age group, 51.3% of students are male, 87.7% of students mothers are housewife, 32.0% of students fathers are worker, 80.1% of students have family with 1-3 children. Students have done their hygienic behaviours habitually and since they feel themselves as dirty (99.1%). Students brushing their teeth 94.7%, having bath twice a week 49.6%, washing their feet everyday 78.4%. 89.6% of students wash their hands correctly and 42.0% of them clean their ears correctly. Students changing their underwears twice weekly are 45.7% and 57.4% of students wear cotton underclothes. 56.0% of students clean their perianal region falsely. Female students that use hygienic pads during menstruation period are 91.4%. Generally some of the behaviours of students about body hygiene are inadequate. According to research it is advised to give health care lessons more effectively and get assistance of nurses that get license and give importance to body hygiene at health education. Key words : Adolescence, Individual hygiene, Information of health u