Mısır-koçan karışımının temizlenmesinde yatay hava tünelinin performans karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of performance characteristics of horizontal wind tunnel to clean of corn-cob mix
  1. Tez No: 437946
  2. Yazar: TUĞBA KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEKGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mısır (Zea mays L.) kullanım alanlarının genişlemesi ile önemi artan bir bitkidir. Tarımsal ürünlerin kullanılabilir hale getirilmesi için bir sıra işlemden geçirilmesi gerekmektedir. Bu işlemler; temizleme, sınıflandırma, kurutma, depolama vb. olarak ifade edilebilir. Taneli ürünlerin temizlenmesi ve sınıflandırılması, farklı fiziko mekanik özelliklerine göre gerçekleştirilebilir. Bu özelliklerden birisi de aerodinamik özellikleridir. Aerodinamik özelliklere göre temizlemede, hava akımı içinde tanelerin farklı bağıl hızlarından yararlanılır. Bu çalışmanın amacı, tane ve koçan parçalarından oluşan mısır karışımının ayrılmasını sağlayacak; fan açısı, materyal besleme oranı ve hava hızı gibi parametreleri belirlemektir. Bu çalışmada fan, ürün deposu, besleme ünitesi, hava kanalı ve ürün toplama kutularından oluşan deney düzeneği kullanılmıştır. Denemeler, 15°, 30° ve 45° fan açılarında, 240, 576, 822, 1152 ve 1600 kgh-1 besleme oranı ve 15, 18, 21, 24 ve 27 ms-1 hava hızlarında yürütülmüştür. Temizleme etkinliği %85-100 arasında değişmektedir. Temizleme etkinliği, fan açısı ve hava hızı arttıkça artmakta, besleme oranı arttıkça azalmaktadır. En yüksek temizleme etkinliğine (%99.65), 45° fan açısında, 576 kgh-1 besleme oranında ve 21 ms-1 hava hızında ulaşılmıştır. Kayıp oranı %0.13-93.01 arasında değişmektedir. Fan açısı ve hava hızı arttıkça kayıp oranı artmakta, besleme oranı arttıkça kayıp oranı azalmaktadır. En düşük kayıp oranı (%0.13) ise, 30° fan açısında, 1152 kgh-1 besleme oranında ve 15 ms-1 hava hızında bulunmuştur. En uygun kombinasyonun (%90.65 temizleme etkinliği ve %1.77 kayıp oranı) 30° fan açısında, 1152 kgh-1 besleme oranında ve 18 ms-1 hava hızındaki uygulama olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Maize (Zea mays L.) is plant that increasing importance with expanding utilization areas. It must be passed through a sequence of operations for available of agricultural products. These operation can be said as cleaning, grading, drying, storage, etc. Clearing and classification of grain products may be realized according to different physico mechanical properties. One of these properties is the aerodynamics properties. At the cleaning process according to the aerodynamic properties are utilized in different relative velocity of the grains through the air stream. The purpose of this study is determined parameters such as fan angle, material feed rate and air velocity that is to ensure separation that mixture corn consisting of grain and husk fragments. In this study, the test arrangement were used consisting of fan, feed chamber, feeding unit, air tunnel and product collection box. Experiments 15°, 30° and 45° in fan angle, 240, 576, 822, 1152 and 1600 kgh-1 in feed rate and 15, 18, 21, 24 and 27 ms-1 in air velocity was conducted. Cleaning efficiency is rang from 85-100%. Cleaning efficiency were increased with increasing fan angle and air velocity and it were decreased with increasing feed rate. The highest cleaning efficiency (99.65%) reached 45° in fan angle, 576 kgh-1 in feed rate and air speed in 21 ms-1. Loss rate ranged from 0.13-93.01%. Loss rate were increased with increasing fan angle and air velocity, and it were decreased with increasing the feed rate. The lowest loss rate (0.13%) was found in the fan angle of 30°, feed rate in 1152 kgh-1 and in air velocity of 15 ms-1. The most appropriate application of 30° fan angle, 1152 kgh-1 feed rate and 18 ms-1 air velocity (the cleaning efficiency of 90.65% and loss ratio of 1.77%) can be said.