Bazı yeni çilek çeşitlerinin Ankara koşullarına adaptasyonu
Performances of new strawbery cultivar in Ankara
  1. Tez No: 35014
  2. Yazar: KERİME SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENŞURE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Ankara koşullarında daha önce denenmiş ve yeni bazı çilek çeşitlerinin, siyah plâstik malç uygulamalı, değişik yaz dikim zamanlarındaki performanslarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, 7 yeni (Addie, Brio, Cruz, Dana, Douglas, Tufts, Vista) ve daha önce denenmiş 3 çeşit (Aliso, Pocahontas, Tioga) üzerinde çalışılmıştır. Çalışmada 1992 yılında, iki (8 Temmuz-22 Temmuz) farklı dönemde yaz dikimleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. - Erken dönemde yapılan dikimde fide tutum oranları daha yüksek olmuştur. Cruz, Douglas ve Tufts çeşitleri en yüksek fide tutumunu göstermişlerdir. - incelenen vejetatif özellikler bakımından (gövde sayısı, yaprak sayısı, yaprak alanı) Vista, Tufts ve Aliso çeşitleri ilk sırayı alırken, Pocahontas ve Cruz en az kloroz gösteren çeşitler olmuşlardır. - Temmuz başında yapılan dikimler verim, erkencilik ve vejetatif özellikler bakımından, Temmuz ortasındaki ikinci dikimler ise, meyve iriliği ve SÇKM değerleri bakımından üstün bulunmuştur. Vista, Aliso, Cruz ve Pocahontas en iri meyveli çeşitler olmuşlardır. Ankara koşullarında yeni çeşitlerden Tufts ve Vista ile eski çeşitlerden Aliso ve Tioga yaz dikimleri için daha uygun olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Addie, Aliso, Brio, Cruz, Dana, Douglas, Pocahontas, Tioga, Tufts, Vista çilek çeşitleri, yaz dikimi, verim, S.Ç.K.M., titre edilebilir asit, asittik (pH).
Özet (Çeviri)
This experiment was carried out to determine the performances of 10 strawberry varieties at Ankara conditions under black plastic mulch for two summer planting periods. In this experiment, seven new (Addie, Brio, Cruz, Dana, Douglas, Tufts, Vista) and three old varieties even tested earlier in Ankara (Aliso, Pocahontas, Tioga) were planted in two periods (July 8 and July 22 in 1992). Experimental data are summarized as follows: In the early planting, the rates of transplants which continue to grow were higher, Cruz, Douglas and Tufts were performed the highest rates. Vista, Tufts and Aliso were the best growing varieties for the examined vegetative properties (crown and leaf number, leaf area), Pocahontas and Cruz showed the lowest level of chlorosis. The early planting in July always gave better results considering the yield, growth and earliness but, the second planting in mid-July was better for the fruit size and TSS contents of fruit juice. The fruits of Vista, Aliso, Cruz and Pocahontas were larger than other varieties. As the results of this experiment, summer planted Tufts, Vista, Aliso and Tioga were determined the best-adapted strawberry varieties at the ecological conditions of Ankara. KEY WORDS: Addie, Brio, Cruz, Dana, Douglas, Pocahontas, Tioga, Tufts, Vista strawberry varieties, summer planting, yield, TSS contents of fruit juice, titratable acidity, acidity (pH).