Türk musikisi icrâsında 'Münir Nurettin Selçuk' un tavır ve üslûp farkı
'Münir Nurettin Selçuk' s stylistic features in the performance of Turkish classical music
  1. Tez No: 513451
  2. Yazar: DEFNE TOKAY
  3. Danışmanlar: PROF. EROL DERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tezde, Türk mûsıkîsi icrâsına reform getiren Münir Nurettin Selçuk'un tavır ve üslûp farkı incelenmiştir. Çalışmanın başında, öncelikle, kendine has özellikleri bulunan Türk müziğine genel bir bakışla gelişim evreleri, eser formları, meşk sistemi ve icrâ toplulukları hakkında bilgi verilerek; Türk ve batı müziği, yapıları ve ses sistemleri açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmanın devamında ise Cumhuriyet döneminde Türk müziğinin durumu incelenmiştir. Münir Nurettin Selçuk'un erken yaştan itibaren aldığı güçlü Türk müziği eğitimine, batı müziğinin gelişmiş ses ve nefes tekniklerini adapte etmesi sonucu ortaya koyduğu uslûp ve tavırla eriştiği kapasitenin; Türk müziği icrâsında açtığı devir ve sonunda kendi adını alan ekolün oluşum süreçleri tespit edilerek ortaya konmuştur. Bu tespitte; kapsamlı kaynak taraması sonucu, Münir Nurettin Selçuk'la yapılmış röportajlardan, sanatı hakkında söylenmiş, yazılmış ifadelerden yararlanılmış; ayrıca alan çalışması olarak hayatta olan öğrencileri, yakınları ve Türk müziğinde söz sahibi olmuş kişilerle söyleşiler yapılmıştır. Münir Nurettin'in şan eğitimi öncesi ve sonrası ses kayıtları taranmış, iki eser seçilerek, notaya alınmış ve analiz edilerek, icrâsında, eğitim öncesi ve sonrası teknik farklılıklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada; son olarak, Münir Nurettin Selçuk'un oluşturduğu ekolde Türk müziği ses sanatkârı yetiştirilmesi ve günümüz icrâcılarına etkisi incelenmiştir. Derlenen bilgiler ve yapılan tespitlerle, zengin ekler ve kaynak bölümleriyle, tezin, günümüz ve gelecek nesiller için geniş bir bakış açısıyla oluşturulmuş temel bir kaynak olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the stylistic differences of Münir Nurettin Selçuk, who reformed Turkısh musıc performance, have been analyzed. In the introduction, primarily, Turkish music has been briefly analyzed with its unique features and developmental phases,musical forms, meşk tradition and performance ensembles are introduced. Afterwards, the status of Turkish music in the Republican era is analyzed. Münir Nurettin Selçuk's capacity which he reached through his style that he put forward by adopting improved voice and breath techniques of the West to the powerful education of Turkish music that he started receiving at an early age is executed by determining the era that he started in Turkish music performance and the formation stages of the school that is named after him. In this evaluation, as a result of a vast source research, interviews made with him and writings on his performance have been used in addition to new interviews of the author with his students, acquaintances and arbiters of Turkish music. His recordings before and after voice training were scanned; as a consequence, two works were selected, notated and analyzed in order to establish the technical differences in performance. Finally, in this study, education of vocal performers in the school that Selçuk formed and its impact on contemporary performers are analyzed. With the information gathered and evaluations put forward, detailed appendix and reference sections, the aim of this thesis is to be a basic source for contemporaneity and future generations.