İş sağlığı ve güvenliği sisteminin yapım işlerinde uygulanmasında yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri
The problems of the health andf safety system applications at construction sector and advices for solutions
  1. Tez No: 438008
  2. Yazar: ŞAHİN TOLGA GÜVEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
İnşaat sektörü, iş kazalarının en çok görüldüğü sektörlerden birisidir. İnşaat sektöründe şantiye çalışanları; işçi-usta-formen, teknik personel, iş güvenliği denetim personeli, yapı denetim personeli ve üst düzey yöneticiler olarak beş farklı meslek grubuna ayrıldığında, her meslek grubunun iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile ilgili diğerlerine göre farklı sorumluluklarına ek olarak farklı yaklaşımları tespit edilmektedir. Literatür bulguları ve yasal mevzuat da göz önüne alınarak yapılan anket çalışması değerlendirilmiş ve yapım işlerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarındaki yaşanan sıkıntılarla ilgili çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Construction is the sector that one of the most widely seen of work accidents. In constructin sector when the site labor divided into five different professions; workers-craftsman-foreman, tecnical staff, health and safety engineer, site inspector and manager-boss, every profession group has different views to the health and safety applications, in addition they have different responsibilities. The questionnaire was evaluated by considering the literature findings and legal rules, and it is adviced to progress solutions to the problems of the health and safety at construction sector.