Değişmeli yarıgrupların sıfır bölen grafiği
The zero-divisor graph of a commutative semigroup
- Tez No: 438016
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRULLAH AYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
S değişmeli ve sıfır bölenli bir yarıgrup olsun. S yarıgrubunun sıfır bölenlerinin grafiği Г(S) ile gösterilir. Grafiğin köşeleri S yarıgrubunun sıfırdan farklı sıfır bölenleridir. x ve y birbirinden farklı iki köşe olmak üzere x.y=0 ise x y ye bir kenar ile bağlıdır. Bu çalışmada Г(S) grafiğinin genel yapısı ve özellikleri incelenmiştir. Ayrıca yakın zamanda değişmeli sıfır bölenli yarıgrupların grafiğini inceleyen bazı çalışmalar derlenmiş ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
An undirected graph Г(S) is associated to each commutative multiplicative semigroup S with 0. The vercites of the graph are labeled by the nonzero zero-divisor of S , and two vercites x , y are connected by an edge in case xy=0 in S. In this paper, the properties and possible structures of the graph Г(S) are studied. In addition, the studies which study the zero-divisor graph of a commutative semigroups were compiled, and some results about the graph of these semigroups were informed.