Çok duvarlı karbon nanotüp üzerinde schiff bazı türevi metal komplekslerin oluşturulması
The synthesis of schiff base derivatives metal complexes on multi-walled carbon nanotubes
- Tez No: 438017
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tez kapsamında amin bağlı çok duvarlı karbon nanotüplere (MW-CNT-NH2) salisil aldehit ve 2-hidroksi-4-metoksi benzaldehit bağlanarak çok duvarlı karbon nanotüp üzerinde Schiff bazları oluşturulmuştur. Oluşturulan Schiff bazlarının nikel ve palladyum kompleksleri hazırlanmıştır. Sentezlenen Schiff bazı ve metal komplekslerin karakterizasyonunda FTIR, elemental analiz, ICP, SEM, XRD gibi spektroskopik yöntemlerden yararlanılmıştır. Oluşturulan komplekslerin katalizör olarak kullanılabilirliği, Suzuki Miyaura karbon-karbon eşleşme (C-C) reaksiyonu üzerinde denenmiştir. Katalitik etkinlik çalışmalarında eşleşme reaksiyonu sonrası ürünler GC 'de incelenmiştir. 800C sıcaklık, K2CO3 bazı kullanılarak yapılan çalışmalarda nikel kompleksi %84 ve % 96 dönüşüm gösterirken, palladyum kompleksi ile % 99 dönüşüm elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, Schiff bases were formed on an amine attached multi-walled carbon nanotube (MW-CNT-NH2) via a connection of salicylaldehyde. Nickel and palladium complexes of the MW-CNT supported Schiff base were prepared. Spectroscopic methods such as FTIR, elemental analysis, ICP and SEM were used in the characterisation of the synthesized Schiff basis and metal complexes. The efficiency of the synthesised complexes as a catalyst has been tested on the Suzuki Miyaura carbon-carbon coupling reaction (C-C). In the catalytical effectiveness studies the products were observed with GC. The convertion rate of coupling reaction were %84 and 96% for Ni(II) and 99% for Pd(II) at 80oC with K2CO3.