Mali-Senegal (Senegalo-Malienne) fayı tarafından kontrol edilen Kedougou-Kenieba bölgesindeki altın mineralizasyonunun sedimantolojik ve yapısal özelliklerinin incelenmesi: Gounkoto Maden Ocağı örneği
The Senegalo - Malian fault: Control on gold mineralization, sedimentological and structural propriéty the case of Gounkoto ore deposit in the Kenieba inlier (mali)
  1. Tez No: 438026
  2. Yazar: NAMAKAN CAMARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL KOŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Paleo-Proterozoyik yaşlı Dalema (ya da Kofi) Serisi içinde bulunan Gounkoto Altın Madeni, başkent Bamako (Mali)'nun 377 km batısındaki Kédougou Kéniéba bölgesinde yer almaktadır. Kofi Serisi volkanik ve sub-volkanik kayaç kompleksi tarafından kesilen sedimanter kayaçlardan oluşmaktadır. Bu serinin tamamı, birbirini izleyen 3 farklı deformasyon fazından oluşan Eburnean (2400-1600 My) orojenezinden etkilenmiştir. Bu fazlar: çarpışma fazı D1 (ya da teğetsel olarak etkilenmiş Alt Birimian sedimentler B1), Senegal-Mali Makaslama Zonu gibi büyük bölgesel yapıların oluşumundan sorumlu transpresyonal faz D2 ve son olarak D2 fazını tekrar aktif hale getiren sağ yönlü faz D3. Gounkoto madeninin tektonik analizi ve mineral zonlarının, ana fayın geometrisi temel alınarak incelenmesiyle lokal paleo-stress evrimi ortaya çıkarılmıştır ve aşağıdaki zonlar ayıklanmıştır.  Ana Zon 1 (MZ1): BKB-DGD yönünde sıkışma ve buna eşlik eden makaslama ve açılma bileşeni  Ana Zon 2 (MZ2): BKB-DGD yönünde sıkışma ve buna eşlik eden hafif makaslama  Ana Zon 3 (MZ3): KBK-DGD yönü sıkıştırma ve açılma bileşeni  Ana Zon 4 ve P64E: KKD-GGB yönlü açılma Sol yönlü Mali-Senegal Fayı'nda yapılan çalışmanın sonucunda, buradaki ikincil mineral oluşumların yine aynı sol yanal hareketin ürünü olduğu anlaşılmıştır. Harita üzerindeki süreksizlikler ve diğer fay zonları da bu konsepte uygun olarak gelişmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kédougou Kéniéba, tektonik, paleogerilme, cevherleşme, stratigrafi, sedimentoloji, altın.
Özet (Çeviri)
The Gounkoto gold mine is located in the Paleo-Proterozoic terrane of Dalema Series (or Kofi) in Kédougou Kéniéba inlier some 377 km west of the capital, Bamako (Mali). Kofi Series consists of sedimentary rocks intruded by a volcanic complex and hypo-volcanic.The entire series of Kofi was affected by the Eburnean orogeny (2400-1600 Ma) with 3 successive phase deformations: the collisional phase D1 or tangentially affected sediments of lower Birimian B1, and that of the upper Birimian B2, transpressional phase D2 is responsible for deformation of large regional structures such as the Senegalese- Malian shear zone (SMSZ) and finally the transtensive dexteral stage D3 responsible for reactivation of the D2 phase. Tectonic analysis of the career Gounkoto and its mineralized zones, allowed to highlight a local evolution of paleo-stress states based on the geometry of the main fault relay:  Main Zone 1 (MZ 1): a compression along a WNW-ESE orientation with extensive component and shear.  Main Zone 2 (MZ2): a compression along a WNW-ESE with a slight shear.  Main Zone 3 (MZ3): a compression direction a WNW-ESE with extensive component.  MZ4 and P64E : a pure extension NNE –SSE The sinistral movement of the Senegalo-Malian fault suggests that the secondary structure mineralized studied in this work, played by the same sinister game. This work has validated this design, both a map view with the discontinuity of the share series and the other of the fault zone and also from the perspective of tectonic analysis. The study paleo-strain tensor is used to specify locally, in areas prone extension mineralization. The petrographic sequence remains basic, but in good agreement with previous work linking the gold mineralization with mineral phases observed in thin sections and MEB. KEYWORDS: Kedougou – Keniéba inlier, tectonics, stress tensor, mineralization, stratigraphy, sedimentology, gold.