İnşaat yapı malzemelerin elektriksel özelliklerinin belirlenmesi ve elektromanyetik ekranlama etkinliğinin incelenmesi
Determination of electrical properties and shielding of building materials
- Tez No: 438041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son yıllarda hızla gelişen teknolojiye bağlı olarak elektromanyetik dalgaların kullanımı günden güne artmaktadır. Bundan dolayı elektromanyetik dalgaların oluşturduğu electromanyetik kirliliği,canlı üzerindeki etkileri ve bilgi güvenliği hakkında yapılan çalışmalar artmaktadır. Böylece inşaat yapı malzemelerin elektromanyetik dalgaları yutması ya da yansıtması önem çeken bir konu olmuştur. Bu çalışmada özellikle atık metal partiküllerin yapı malzemelerinde kullanılması ile oluşan yeni malzemelerin ekranlama etkinlikleri incelenmiştir. Bu amaçla kum yerine aynı hacim miktarların atık krom, çelik ve demir partikülleri kullanılarak 7 ayrı numune hazırlanmış ve ekranlama etkinlikleri ve dielektrik sabitleri değerlendirilmiştir. Yeni geliştirilen radar teknolojileri olsun yada gelişmekte olan GSM sektörü olsun çalışma alanları için 4.90-7.05 GHz aralığında araştırma ve geliştirme yapıldığı için ölçümler bu aralıkta yapılmıştır. Sonuç olarak %10 çelik partikülü içeren numune, %60 demir partikülü içeren numune den yaklaşık olarak 2 dB, hiçbir metal partikülü içermeyen numuneden ise 16 dB daha fazla yutma (soğurma) ekranlama etkinliği sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Using Electromagnetic waves are increasing day by day depends technology developing rapidly last years. Therefore the studies about the electromagnetic pollution, its on effects on organisms and information security created by electromagnetic waves have increased. Thus the electromagnetic wave absorption or reflection of building materials has been a major subject. In this study, the new materials consisting of waste matellic particles added building materials were investigated. For this purpose, 7 separate samples were prepared including waste steel, chrome or iron particles instead of the same amount of volume of sand and their shielding effectiveness and dielectric constants were evaluated. The measurements were done the range of 4.90-7.05 GHz due to the new radar and GSM technologies. As a result, the sample consists of 10% steel particles has shielding effectiveness more 2 dB than the sample consists of 60% iron particles and the sample consists of 10% steel particles has shielding effectiveness more 16 dB than the sample including any metal particles.