Hindistan cevizi liflerinin ön terbiye işlemlerinin araştırılması
Pre-treatment of coconut (coir) fibers
- Tez No: 438069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OZAN AVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez çalışmasında hindistan cevizi liflerinin optimum ağartma koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla %100 hindistan cevizi lifinden üretilmiş iplikler yükseltgen (hidrojen peroksit, perasetik asit, potasyum permanganat, sodyum klorit, sodyum hipoklorit, sodyum perborat, sodyum perkarbonat) ve indirgen (tiyoüre dioksit) ağartma malzemeleri ile muamele edilmiştir. Ağartma işlemleri çektirme yöntemine göre yapılmıştır. İndirgen ve yükseltgen ağartma kimyasalları yanında ağartma işlemlerinde aktivatörlerin ve enzimlerin etkileri incelenmiştir. Ağartma işlemleri için çektirme yönteminde yüksek açıklık/koyuluk (L*) ve düşük renk kuvveti (K/S) değerlerinin elde edildiği kimyasal (hidrojen peroksit) konsantrasyonları ve proses şartları baz alınarak mikrodalga yönteminin hindistan cevizi liflerinin ağartılmasında kullanılabilirliği de araştırılmıştır. Ağartma işlemlerine tabi tutulmuş Hindistan cevizi lifi ipliklerinin kolorimetrik renk özellikleri (a*, b*, C*, L*), renk kuvveti değerleri (K/S), mukavemet ve hidrofilite özellikleri tespit edilmiştir. Metilen mavisi testi ile oksiselüloz oluşumu incelenmiştir. İşlem görmüş hindistan cevizi lifi ipliklerinin SEM mikroskop görüntüleri ve FTIR spektrumları tayin edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: selüloz lifleri, hindistan cevizi lifleri, ön terbiye, ağartma
Özet (Çeviri)
The main objective of this research was the determination of optimum bleaching conditions of coconut (coir) fibers. For this purpose 100% coir yarn was treated with oxidative (hydrogen peroxide, peracetic acid, potassium permanganate, sodium chlorite, sodium hypochlorite, sodium perborate, sodium percarbonate) and reductive (thiourea dioxide) bleaching agents. Bleaching operations were performed with exhaustion method. In addition to bleaching with reductive and oxidative agents, enzymes and activators were also studied during the pretreatment processes. Moreover microwave applications were carried out for selected samples bleached with hydrogenperoxide, according to the highest lightness (L*) and lowest K/S values. Colorimetric properties of the bleached coconut fiber yarn (a*, b*, C*, L*), the color strength values (K/S), tensile strength and water absorbency properties are investigated. Furthermore oxycellulose formation was observed with the methylene blue test. Also SEM microscope images and FTIR spectra of the treated coir fiber yarns were determined. KEYWORDS: cellulosic fibers, coconut (coir)fibers, pre-treatment, bleaching