Effect of natural fiber wastes on polyolefin and thermoplastic based materials
Doğal elyaf atıkların poliolefin ve termoplastik malzemeler üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 605522
  2. Yazar: FADIL ANZER YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR EMİNE YENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küresel çevre sorunları, biyo-temelli malzemelere olan ilginin artmasına neden olmuştur. Yenilenebilir hammaddelere odaklanmak, biyolojik olarak parçalanabilir veya makul bir maliyette geri dönüştürülebilir malzemelerle uğraşmayı sağlayabilir.Çevre dostu malzemelere olan talebin artması ve geleneksel liflerin maliyetini azaltma isteği sonucunda, birçok doğal lif kompoziti geliştirilmiştir.Keten, kenevir, muz,pamuk, hindistan cevizi, sisal ve jüt gibi doğal lifler bilim ve teknoloji ile uğraşan kişilerin tüketim malları, düşük maliyetli konutlar ve diğer sivil yapılardaki uygulamalar için ilgi odağı olmaktadır.Bu çalışmanın amacı, doğal elyaf atıklarını ve termoplastik proses atıklarını değerlendirmektir.Yürütülen bu yüksek lisans tezinde Polipropilen(PP) üretiminden elde edilen PP hammaddelerinin dayanımını arttırmak amacıyla doğal bir takviye ajanı olarak“jüt”ekleme potansiyeli ve PP / Jüt kompozit malzemenin özellikleri incelenmiştir. Gerçekleştirilen çalışmada, PP malzemenin çekme mukavemetinin geliştirilmesinde jütün etkili olduğu ancak elastikiyetini azalttığı, jütün doğal takviye ajanı olarak kompozit üretiminde kullanım potansiyelinin bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Global environmental issues have led to a renewed interest in bio-based materials, with the focus on renewable raw materials which can be biodegradable or recyclable at reasonable costs. As a result of the increasing demand for environmentally friendly materials and the desire to reduce the cost of traditional fibers, many natural fiber composites have been developed. Natural fibers like flax, hemp, banana, cotton, coir, sisal, and jute have attracted the attention of scientists and technologists for applications in consumer goods, low-cost housing, and other civil structures. The objective of this study is to evaluate natural fiber waste and thermoplastic process waste. This master thesis evaluates the potential of adding“jute”as a natural consolidation agent in order to enhance the strength of PP raw material gained from the production of Polypropylene (PP). The characteristics of PP/Jute composite material was also examined. It has been seen that the addition of jute is effective in increasing the tensile strength of PP material,but decreases its ductility. Also it has been determined that jute has a great potential in composite production as a natural consolidation agent.