12/8 anahtarlamalı relüktans motoru ve 2N tipi sürücü tasarımı ve gerçeklemesi
Design and implementation of 12/8 switched reluctance motor and 2N type driver
- Tez No: 438083
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Anahtarlamalı relüktans motoru gelişen yarı iletken teknoloji ile yeniden hayat bulmuştur. Yüksek verim, düşük maliyet, basit mekanik gibi avantajlarından dolayı hızlı bir şekilde günlük hayatta hak ettiği yeri almaya başlamıştır. Anahtarlamalı relüktans motorun çalışması için bir çevirici devre kullanmak şarttır. Bu tez kapsamında yeni bir anahtarlamalı relüktans motoru ve sürücüsü tasarlarlanmıştır. Tasarım aşamasında katı hal çizimi için SolidWork programını ve manyetik analiz için maxwell programını kullanılmıştır. 1.5kW gücünde bir anahtarlamalı relüktans motorunu 2N köprü tipi sürücü devresi ile birlikte tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Switched reluctance motor has found a large application with the evolving semiconductor technology. Due to it's high efficeny, low cost, simple mechanic structures, switched reluctance motor have began to take place it deserved in daily life. It is essential to use a converter circuit for operation of the switched reluctance motors İn this thesis a new switched reluctance motor and its driver is designed. The SolidWorks is used for solid-state drawing at the design stage and Maxwell is used for magnetic analysis. A 1,5 kW switched reluctance motor has been designed with 2N type bridge converter circuit.